Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy oligofrenopedagog może być nauczycielem wspomagającym dla ucznia z Zespołem Aspergera?
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), dla ucznia z zespołem Aspergera zatrudnia sie dodatkowo nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia lub specjalistę (lub też pomoc nauczyciela), z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy nie określają wprost, jakiej specjalności powinien być pedagog specjalny. W zależności zatem od zawartych w orzeczeniu zaleceń, dyrektor szkoły decyduje o zatrudnieniu odpowiedniej osoby. Dla ucznia z typowymi dla zespołu Aspergera problemami związanymi z funkcjami społeczną i emocjonalną, nauczycielem wspomagającym najczęściej jest oligofrenopedagog.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W kilkanaście dni od początku roku szkolnego dyrektor szkoły, który sprawuje kadencje od 1 września 2015 podupada na zdrowiu, dostaje zwolnienie lekarskie, przy czym zdaniem lekarza leczenie będzie długie. Dyrektor rozważa po zakończonym leczeniu poproszenie o urlop zdrowotny, a w konsekwencji rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora, ponieważ jego sytuacja nie gwarantuje płynności zarządzania i pracy placówki. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy dyrektor może dokonać rezygnacji w trakcie urlopu zdrowotnego i z jakim okresem wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w gimnazjum na podstawie mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. W ostatnie wakacje został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu (2,5 promila), która jest traktowana jako przestępstwo popełnione umyślnie. Od dnia 1 września przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z tym mam pytania. W jaki sposób można się dowiedzieć czy nauczyciel został skazany przez sąd, czy sąd o fakcie skazania powiadomi pracodawcę? Jeżeli nauczyciel zostanie skazany prawomocnym wyrokiem to czy umowa o pracę ulega rozwiązaniu, a urlop zdrowotny przerwany?. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuje bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie. CZY ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA POROZUMIENIEM STRON NA PODSTAWIE ROZPORZADZEŃ CYTOWANYCH PRZEZ PAŃSTWA DOTYCZY JEDNEGO NAUCZYCIELA ( MAMY ZATRUDNIONYCH 56 NAUCZYCIELI).Z nauczycielem pierwszą umowę w 2012r. podpisano na 9/18, a w roku szkolnym 2016/2017 miała za zasadzie porozumienia zmniejszony wymiar wymiar do 6/18. W jakiej wysokości wypłacamy odprawę czy z 9/18 czy z 6/18 i czy te przepisy dotyczą rozwiązania umowy z 1 nauczycielem .Z nauczycielem emerytem naszej szkoły błędnie podpisano umowę na dodatkowe godziny j.niemieckiego z organu prowadzonego (umowa została zawarta na czas niekreślony od 01.09.2012r. na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18, a powinna być na czas określony tj. na rok szkolny 2012/2013 itd w miarę przydziały godzin z organu prowadzącego). Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela ustnie 19.04.2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron (art 23 ust. 4 pkt 1 KN).Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej może być zatrudniony na umowę cywilnoprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Związek Nauczycielstwa Polskiego pisemnie prosi dyrektora publicznej szkoły podstawowej o zwolnienie ze świadczenia pracy pracownika – nauczyciela pełniącego funkcję związkową – na 3-dniowe szkolenie prezesów ognisk ZNP. Związek wnosi o zwolnienie z pracy pracownika z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, wskazując w piśmie na ustawę o związkach zawodowych. Czy w opisanej sytuacji nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, których nie przepracuje w tym czasie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe