Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownica, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjąć inną pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej z tym samym lub innym pracodawcą?
W Kodeksie pracy urlegulowano jedynie kwestię związaną z podjęciem pracy podczas przebywanie na dodatkowym urlopie macierzyńskim przez pracownicę.Praca w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Praca na urlopie macierzyńskim jest wprawdzie dozwolona, ale tylko wtedy, gdy chodzi o dodatkowy urlop macierzyński. Gdyby bowiem ustawodawca chciał wprowadzić taką możliwość również w zakresie podstawowego urlopu macierzyńskiego, dałby temu wyraz w stosownym przepisie, tak jak to uczynił w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu dodatkowego nie może przekraczać połowy pełnego etatu
Kwestia podjęcia pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Obowiązujące przepisy art. 1821 § 4 Kodeksu pracy dopuszczają bez dodatkowych ograniczeń wykonywanie przez pracownika w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracy na rzecz pracodawcy, udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie i zasiłek macierzyński
W takim przypadku pracownik otrzymuje jednocześnie wynagrodzenie za pracę i zasiłek macierzyński. Oba te świadczenia są przy tym wypłacane w wysokościach proporcjonalnych do wymiaru czasu pracy oraz wykorzystywanego urlopu, który udzielany jest tylko na część dnia lub w niektóre dni.
Celem urlopu macierzyńskiego jest odpoczynek i opieka nad dzieckiem
Obowiązujące przepisy nie sankcjonują świadczenia pracy w okresie urlopu macierzyńskiego utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego, choć taka sankcja została przewidziana m.in. za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia chorobowego. Należy jednak mieć na względzie, że urlop macierzyński powinien polegać co do zasady na nieświadczeniu pracy przez pracownika w celu odpoczynku po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Można podjąć pracę także w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego
Istnieje jednak możliwość podjęcia pracy w czasie urlopu macierzyńskiego (zarówno podstawowego, jak dodatkowego) na podstawie umowy cywilnoprawnej u tego samego lub innego pracodawcy.
Inspektor pracy może skontrolować warunki zatrudnienia
Fakt zatrudnienia w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego może być wnikliwie badany przez inspektora pracy w przypadku kontroli. Kontroli może podlegać zgodność rodzaju umowy (cywilnoprawnej) z warunkami, w jakich jest wykonywana praca.
Umowa cywilnoprawna nie może zastępować umowy o pracę
Jeśli w rzeczywistości praca odpowiada typowemu zatrudnieniu pracowniczemu, pracodawca może się spodziewać zarzutu obejścia stosunku pracy przez umowę prawa cywilnego oraz akceptacji nieprawidłowego wykorzystywania urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w aneksie do umowy o pracę mogą być zawarte dwa imiona nauczyciela (zgodnie z danymi w dowodzie osobistym) i adres? Mam dwóch nauczycieli, którzy mają takie same imiona i nazwiska. Pani dyrektor twierdzi, że takich danych nie można pisać w aneksach w związku z przepisami RODO. Bardzo proszę o wyjaśnienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- 6. Czy logopedę szkolnego zatrudnia się na zegarowe godziny? Czy jest to ujęte w przepisach? Rozporządzenie mówi o zajęciach z uczniami - 45 min.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na świadczenia kompensacyjne, jest zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do 10.12.2017r. Czy rozwiązanie umowy przed zakończeniem umowy umożliwi mu odejście na świadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe