Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik administracji lub obsługi może wziąć urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym?
Na podstawie art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., zasadą jest wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w dniach i godzinach pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, a więc urlopu udziela się w pełnych dniach. Od tej zasady jest przewidziany tylko jeden wyjątek, dotyczący pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze etatu, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop – art. 1542 § 4 KP. Inne wyjątki nie są przewidziane, a więc pracownik administracji lub obsługi zatrudniony na pełen etat nie może wykorzystywać urlopu przez część dnia, a pracownik niepełnoetatowy może mieć takie uprawnienie tylko raz w roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na prośbę nauczyciela w kwietniu otrzymał zgodą na roczny urlop wychowawczy. W sierpniu po rekrutacji dokonano podziału na grupy zajęcia w-f i okazało się, że jest możliwość zatrudnienia w wymiarze 6 godzin. 3 września złożył oświadczenie, że podejmuje prace z dniem 3 października. Dyrektor nie wyraża zgody na zatrudnienie gdyż burzy to plan pracy, pobory wypłacone i nie chce zatrudnić zgodnie z KN paragraf 67.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana jest zatrudniona na czas nieokreślony, na podstawie mianowania w pełnym wymiarze godzin w bibliotece szkolnej. Zgodnie z założeniami do opracowania arkusza organizacji pracy szkoły na rok szkolny 2015/2016 nauczycielka nie może być zatrudniona od września w pełnym wymiarze (przysługuje on w szkołach liczących co najmniej 550 uczniów). Dyrektor szkoły zaproponował jej 15 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu ) jako nauczycielowi bibliotekarzowi oraz 13 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu) jako wychowawcy świetlicy, co ogółem stanowi 1 etat. Nauczycielka odmówiła przyjęcia nowych warunków zatrudnienia. Co w tej sytuacji powinien zrobić dyrektor? Czy powinna zostać zwolniona na podstawie art. 20 KN ? Czy przysługuje jej z tego tytułu odprawa pieniężna? Nadmieniam jednocześnie, że nauczycielka nabyła już uprawnienia emerytalne na tzw. ,, starych zasadach”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela?
Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica realizuje nauczanie domowe. W czerwcu będzie miała egzaminy klasyfikacyjne. Czy można zapłacić nauczycielom za przeprowadzenie tych egzaminów?
- W zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym, pensum dyrektora wynosiło 8 godzin. Po I sem. ilość oddziałów szkoły się zmniejszyła (wszyscy uczniowie 7 klasy SP dla Dorosłych przenieśli się do innej szkoły) i zgodnie z uchwałą RG pensum dyrektora wzrosło do 10 godz. Czy można w trakcie roku szkolnego zwiększać pensum dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe