Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
Psycholog szkolny nie może prowadzić zajęć rewalidacyjnych z uczniami niepełnosprawnymi. Tę kwestię reguluję nowe rozporządzenie MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 24 sierpnia 2017 poz. 1575) wskazując w § 23. 1., że kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, w przedszkolach, szkołach i placówkach - posiada osoba, która ukończyła studia wyższe lub zakład kształcenia nauczycieli lub studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów. Jednym słowem – psycholog musiałby posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności zgodnej z rodzajem niepełnosprawności ucznia. Tak więc, zajęcia rewalidacyjne z uczniem np.: niepełnosprawnym intelektualnie powinien prowadzić oligofrenopedagog, z uczniem słabosłyszącym – surdopedagog lub surdologopeda, z uczniem słabowidzącym – tyflopedagog, z uczniem ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera – rehabilitant osoby autystycznej albo oligofrenopedagog, jeśli u tego ucznia występuje niepełnosprawność intelektualna jako niepełnosprawność sprzężona.
Psycholog może natomiast prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, które są formą zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom przejawiający, trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników tych zajęć nie może przekraczać 10. Tę kwestię reguluje nowe rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 w sprawie organizacji i udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej (opublikowane będzie w Dzienniku Ustaw 25 sierpnia br.) wskazując w , że zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzą nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć. Zajęcia te prowadzi się przy wykorzystaniu aktywizujących metod pracy.
Proszę pamiętać, że zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne NIE SĄ REWALIDACJĄ, więc nie mogą zastąpić zajęć rewalidacyjnych wynikających z rozporządzenie MEN z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 31 marca 2017, poz. 703).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zawrzeć drugą umowę z nauczycielem? Nauczyciel jest zatrudniony w szkole przez mianowanie, a ponieważ posiada uprawnienia do pracy na stanowisku pedagoga, mógłby zastąpić dotychczasowego pedagoga, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie nauczyciel realizuje zajęcia w wymiarze 9 godzin matematyki, 1 godziny wychowania oraz 11 godzin świetlicy. Czy można z nim zawrzeć drugą umowę na czas określony w wymiarze 13/26 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole, w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- "Nauczycielka, która była zatrudniona na umowę o pracę na 1 rok szkolny (cały etat)w trakcie umowy urodziła dziecko. Jej urlop macierzyński kończy się 29 sierpnia. Pani przyniosła podanie o urlop wypoczynkowy za ferie (była na zwolnieniu) i za wakacje. Czy należy jej się ten urlop i w jakim wymiarze? Od 1 września przewiduję dla niej tylko 1/2 etatu. Bardzo proszę o wyjaśnienie odpowiednich przepisów."
Takie pytanie zadałam Państwu i otrzymałam odpowiedź, za którą dziękuję.
W związku z tą samą osobą chciałabym jeszcze prosić o wyjaśnienie jednego problemu: czy jeżeli od 1 września podpiszę z nią umowę o pracę na czas określony (1 rok szkolny) w wymiarze 1/2 etatu to pani ta może rozpocząć pracę od wykorzystania zaległego urlopu, czy musi mieć wypłacony ekwiwalent i rozpocząć pracę 1 września?
Bardzo proszę o wyjaśnienie
Z poważaniem
Stanisława Skowera - od 1 września nowy dyrektor szkoły
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka stazystka jest zatrudniona w przedszkolu publicznym do 31.12.2017 jako nauczyciel. Ponadto ma stałe godziny ponadwymiarowe pomocy p-p. Od 1.01.2018r będzie prowadziła tylko zajęcia specjalistyczne 2 godz.-integracji sensorycznej i 0.5 godz.wczesnego wspomagania. Czy trzeba nawiązać nową umowę o pracę, czy przerywa staż. Jakie oświadczenia nowe należy zgromadzić do akt osobowych ( np o niekaralności, o karach dyscyplinarnych...)
- Nauczyciel bierze dzień wolny z tytułu opieki nad dzieckiem, czy należy się wynagrodzenie za nadgodziny w tym dniu ? Czy jak nauczyciel bierze opiekę godzinowo to przysługuje mu 18:5=7, 2 godziny czy 16 lub 2 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe