Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w przedszkolu dla wszystkich pracowników powinno odbyć się w godzinach pracy? Czy jeśli odbywa się poza godzinami pracy, to należy wypłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Czy szkolenie z pierwszej pomocy jest zaliczane do szkoleń z zakresu BHP?
Na podstawie § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1604) pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zagadnienia z pierwszej pomocy obejmują także szkolenia BHP pracowników (§ 9 ust. 1 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860), natomiast dyrektor powinien ocenić, czy jest ono wystarczające do uznania posiadania przez pracowników aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy dzieciom, czy konieczne jest także dodatkowe szkolenie. NIK zwraca uwagę na potrzebę przeprowadzania systematycznych ćwiczeń w tym zakresie, które powinny być realizowane w ramach szkoleń wymienionych w ww. rozporządzeniu (Zabezpieczenie szkół przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, https://www.nik.gov.pl/plik/id,23341,vp,26059.pdf).
Szkolenie z pierwszej pomocy, przeprowadzane na polecenie pracodawcy (dyrektora reprezentującego przedszkole) powinno odbywać się w czasie pracy, ponieważ w takim przypadku pracownicy biorący udział w takim szkoleniu pozostają do dyspozycji pracodawcy (art. 100 i art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Natomiast w razie przekroczenia czasu pracy przysługują uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych – wynagrodzenie za wykonaną pracę z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych lub wynagrodzenie za wykonaną pracę i czas wolny (art. 80, art. 128 § 1, art. 1511 § 1 i art. 1512 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 4 września 2023 r. przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi złożyli pismo do dyrektora odnośnie podwyżek, zapisu w umowie o pracę w warunkach szkodliwych ze względu na hałas w przedszkolu, przywrócenie premii. Ile dni ma na odpowiedź dyrektor przedszkola. W jaki sposób do tego podejść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo napisać podanie o zwolnienie z pensum dydaktycznego w związku z objęciem stanowiska dyrektora w PPP a wcześniejszym stanowiskiem nauczyciela w szkole?
- Do przedszkola uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie do tego dziecka nauczyciela, w celu współorganizowania kształcenia specjalnego (nauczyciela wspomagającego). Z jakiego zakresu pedagogiki specjalnej powinien posiadać kwalifikacje ten nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe