Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w okresie urlopu zdrowotnego można pracować w obwodowej komisji wyborczej i pobrać należną z tego tytułu dietę?
NIE. Podjęcie przez dyrektora pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.Uprawnienia członków komisji wyborczej
Członkom obwodowych komisji wyborczych w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy do 5 dni, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia, a ponadto:
- diety i zwrot kosztów podróży i noclegów;
- zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.
Członkowie komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni
Tak więc członkowie obwodowych komisji wyborczych, którzy pozostają w stosunku pracy, na czas pracy w komisji otrzymują zwolnienie od pracy do 5 dni i za ten okres nie przysługuje im wynagrodzenie. Otrzymywane przez nich diety z tytułu pracy w komisji stanowią de facto ekwiwalent wynagrodzenia utraconego w podstawowym miejscu pracy.
Dyrektor korzystający z urlopu zdrowotnego zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia składającego się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat. Ma też prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego).
Gwarancjom comiesięcznego wynagrodzenia towarzyszy równocześnie zakaz osiągania jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych.
W uchwale Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r. sygn. akt II PZP 5/05 (OSNP 2005/24/387) stwierdza się, że w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie tylko nie może podjąć nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, ale także nie może kontynuować zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywać innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.Przychody z pełnienia obowiązków społecznych stanowią przychody z działalności
W myśl art. 13 pkt. 5 w związku z art. 10 ust.1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście.
W świetle powyższego uznać należy, iż podjęcie przez dyrektora pracy w obwodowej komisji wyborczej i pobranie należnych z tego tytułu świadczeń w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym oznacza naruszenie zakazu podjęcia działalności zarobkowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem publicznego gimnazjum. Funkcje pełnię trzeci rok. Przez ten czas miałem trzy zastępczynie. Umowa z obecną wygasa z końcem sierpnia 2015. Od 1 IX na stanowisko zastępcy chcę powołać swoją żonę, która jest od 19 lat pracownikiem tej szkoły. Czy są jakieś prawne przeszkody abym mógł to zrobić?
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel, który przechodzi na emeryturę i otrzymuje odprawę emerytalną oraz odprawę z art.20KN ze względu na likwidację stanowiska, może podjąć pacę od 1 września w tej samej placówce jako również jako nauczyciel (w niepełnym wymiarze)? czy może wtedy otrzymać pieniądze z art.20KN?
- Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony z mianowania, który już wyraził zgodę na zniżkę godzin, może w kolejnym roku szkolnym zostać zwolniony z art. 20 KN? Czy jest to możliwe, jeżeli ma się pełny etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe