Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w oparciu o zmieniające się przepisy od 1 września 2017 r. planując pracę szkoły można przydzielić nauczycielowi dodatkowe niepłatne zajęcia - zespoły wyrównywania wiedzy z j. polskiego i matematyki dla uczniów posiadających opinie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w ramach art. 42 KN?
Jeśli pytanie dotyczy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, organizowanych w szkole dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego – to nauczycielowi mającemu kwalifikacje (polonista, matematyk, itd.) można przydzielić te zajęcia w ramach art. 42 KN., czyli jako godziny do wypracowania w 40 godzinnym tygodniu pracy. Proszę pamiętać, że liczba uczniów biorących udział w w/w zajęciach nie może przekraczać 8 osób. Taki jest stan prawny na dzisiaj, i na razie nic nie wskazuje aby cokolwiek w tej kwestii miało ulec zmianie od 1 września 2017r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy doliczyć do wysługi lat oraz nagrody jubileuszowej: - okres pobierania z urzędu pracy zasiłku dla bezrobotnych, - zaświadczenie KRUS o podleganiu ubezpieczeniu rolników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc. Nauczyciel w swojej jednostce macierzystej zatrudniony jest na 18/18 etatu od 18 lat.W międzyczasie podejmował dodatkowe zatrudnienie w innych szkołach na część etatu. U nas został zatrudniony od 01 września 2010r. i na podstawie świadectw pracy / z jednostek dodatkowych w macierzystej nadal jest zatrudniony na cały etat/ domaga się wypłaty stażu pracy za 16 lat.
Proszę o podpowiedź: czy w naszej szkole należy się nauczycielowi 16% wysługi czy liczy się od początku. Nadmieniam , że Jego pensum jest wyższe niż 18/18.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Z góry bardzo dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. W bieżącym roku szkolnym złożyłem w kuratorium oświaty wniosek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przedstawiłem dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie oraz podjęte przez szkołę starania o zatrudnienie nauczyciela z kwalifikacjami (ogłoszenie na stronie kuratorium, zaświadczenie z Urzędu Pracy). Jeszcze w zeszłym roku szkolnym w podobnym przypadku odpowiedź kuratorium była pozytywna. W tym roku odpowiedź jest negatywna, a kuratorium powołując się na Kartę Nauczyciela i Art 91b stwierdza, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku szkoły niepublicznej. Czy oznacza to, że nie mam żadnej możliwości zatrudnienia nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora, a jeśli to robię ryzykuję naruszeniem przepisów i cofnięciem uprawnień. I czy ten sam nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej dostanie na siebie zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe