Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu niepublicznym ze względu na młodą i nieliczna kadrę pedagogiczną, skład komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli na kontraktowego może być następujący: 1. dyrektor- przewodniczący, jednocześnie opiekun stażu , nauczyciel mianowany; 2. nauczyciel zatrudniony w przedszkolu - katecheta , nauczyciel mianowany (czy lepiej nauczyciel wychowania przedszkolnego kontraktowy , w trakcie stażu na mianowanego); 3. nauczyciel ze szkoły, informatyk, nauczyciel dyplomowany.
Komisja kwalifikacyjna dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego w przedszkolu niepublicznym, powinna zostać powołana przez dyrektora w składzie 3-osobowym. Obowiązkowo w jej skład wchodzi dyrektor, opiekun stażu (którym może być nauczyciel mianowany, dyplomowany lub zajmujący stanowisko kierownicze), a także nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w szkole, zaś nauczyciel kontraktowy tylko w przypadku, gdy publiczne przedszkole nie zatrudnia co najmniej nauczyciela mianowanego.
W omawianym przypadku przedszkole ma możliwości kadrowe powołania 3-osobowej komisji. Dlatego bardziej właściwe z punktu widzenia dyspozycji art. 9g ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 191 jest powołanie do komisji oprócz dyrektora i informatyka – nauczyciela dyplomowanego także katechety – nauczyciela mianowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona:
- I umowa na czas określony: 1 września 2017 r. do 3 sierpnia 2018 r.
- II umowa na czas nieokreślony: 1 września 2018 r. do chwili obecnej.
Nauczycielka korzystała z urlopu macierzyńskiego od dnia 26 października 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Jej staż pracy na dzień 31 sierpnia 2023 r. będzie wynosił 5 lat 10 miesięcy i 8 dni. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała 29 października 2019 r. Kiedy uzyska ona stopień nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź - Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego (szkoła podstawowa, publiczna). Co należy wpisać na akcie w miejscu "nazwa organu nadającego stopień awansu zawodowego nauczyciela" - czy zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela: dyrektora szkoły czyli Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr..., czy samą nazwę szkoły czyli Szkoła Podstawowa Nr…? A jeśli dyrektora, to czy należy odcisnąć pieczęć urzędową? W ustawie o barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych w art. 2a pkt 12 wymieniona jest szkoła publiczna (dyrektora szkoły jako organu nie wymieniono), natomiast w art. 16c ust. 3 tejże ustawy jest napisane, że pieczęci używają podmioty, o których mowa w art. 2a. Jak zatem w świetle obowiązującego prawa należy postąpić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinny wyglądać wskaźniki do kryteriów oceny nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz regulamin oceniania i wskaźników?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka stazystka jest zatrudniona w przedszkolu publicznym do 31.12.2017 jako nauczyciel. Ponadto ma stałe godziny ponadwymiarowe pomocy p-p. Od 1.01.2018r będzie prowadziła tylko zajęcia specjalistyczne 2 godz.-integracji sensorycznej i 0.5 godz.wczesnego wspomagania. Czy trzeba nawiązać nową umowę o pracę, czy przerywa staż. Jakie oświadczenia nowe należy zgromadzić do akt osobowych ( np o niekaralności, o karach dyscyplinarnych...)
- Jak liczyć przerwę w odbywaniu stażu nauczycielowi, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego i w momencie odbywania przerwy przed rozpoczęciem kolejnego stopnia awansu poszedł na zwolnienie L4, a następnie na urlop macierzyński. Czy liczy się tylko czas przerwy czy nauczyciel by "zaliczyć" mu czas przerwy musi fizycznie pracować a nie przebywać na urlopie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe