Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 31.08.2012 r. zlikwidowano szkołę . Nauczyciel dostanie rozwiązanie umowy ze względu ma likwidację placówki. Odchodzi na emeryturę od 01.09.2012 r., bo spełnia warunki. Kiedy powinien otrzymać odprawę emerytalną - w sierpniu czy w późniejszym terminie? Czy przepisy to regulują?
Karta Nauczyciela:
Art. 87. 1. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.
2. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.
Powyższy przepis wymienia dwa warunki, które muszą zostać spełnione, aby przyznać nauczycielowi odprawę emerytalną:
1. spełnienie warunków uprawniających do emerytury (tzw. nabycie praw)
2. rozwiązanie stosunku pracy.
Przed rozwiązaniem stosunku pracy (spełniony tylko pierwszy warunek) odprawa jeszcze się nie należy, ale po spełnieniu drugiego, czyli w dniu rozwiązania stosunku pracy, nauczycielowi przyznaje się odprawę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Konserwator zatrudniony w gimnazjum na 0,60 et. i w drugiej placówce, szkole podstawowej na 0,40 et. Od 1 września 2017 r. pracodawcy chcą zlikwidować stanowisko pracy konserwatora. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły podstawowej ma rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę i jaki okres wypowiedzenia ma zastosować( pracownik zatrudniony w sp od 1.08.2017 r. umowa na czas nieokreślony) oraz czy należy się pracownikowi (z etatu 0,40) odprawa pieniężna z powodu likwidacji stanowiska pracy (dyrektor sp zatrudnia 38 osób)jaką podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy. Dziękuję za pomoc .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zasiłek na zagospodarowanie. Proszę o pomoc w następującej kwestii: zatrudniliśmy na umowę na zastępstwo, na okres: od 02.10.2017 r. do 28.03.2018 r. (być może za zgodą organu prowadzącego umowa ulegnie przedłużeniu do końca zajęć dydaktycznych), na 0,28 etatu, nauczycielkę, która 31.08.2017 r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w szkole niepublicznej. Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić Pani zasiłek na zagospodarowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu dyrektora szkoły podstawowej. Ile urlopu ma dyrektor szkoły. Jak jest liczony? Czy wchodzą w to soboty i niedziele itp. Dziękuję za odpowiedź?
- Nauczyciel ma prawo wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem na godziny. Jak to rozumieć? Nauczycielka chce brać przez kilka dni wolne w czasie swoich lekcji i w ten sposób może jej nie być przez kilka dni. Jak to powinno być?
- Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe