Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dwóch nauczycieli od 1 września będzie miało pomniejszony etat. Jeden do 13/18, a drugi, który jest prezesem ogniska ZNP i społecznym inspektorem pracy do 7/18.Chcę im uzupełnić etaty godzinami w świetlicy. Jak prawidłowo poinformować nauczycieli o łączeniu pensum w tej samej szkole? Co można zrobić jeśli nauczyciele nie wyrażą zgody na takie rozwiązanie?
Dyrektor jest uprawniony do przydzielania nauczycielom godzin tylko na stanowiskach zajmowanych zgodnie z umową o pracę lub aktem mianowania (rozróżniają je wymiary pensum) oraz nie jest uprawniony do dokonania ich jednostronnej zmiany przez powierzenie dodatkowego stanowiska – art. 7 ust. 1 i art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Jeśli więc akty mianowania lub umowy o pracę nauczycieli nie wymieniają stanowiska wychowawcy świetlicy, dyrektor nie jest uprawniony do samodzielnego prawidłowego powierzenia godzin na tym stanowisku. Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie wyraża zgodę na zmianę stanowiska (powierzenie dodatkowego) na podstawie art. 18 ust. 1 KN, a nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę – na podstawie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Wyrażenie zgody skutkuje zmianą treści aktu mianowania lub umowy o pracę w zakresie zajmowanych stanowisk. Z kolei na zasadach obowiązujących w danej szkole należy im przekazać informację o liczbie godzin przedmiotu oraz świetlicowych w nowym roku szkolnym (art. 7 ust. 1 KN), a także o wymiarze pensum łączonego, obliczonego zgodnie z art. 42 ust. 5c KN. Jeśli któryś z nauczycieli takiej zgody nie wyrazi, dyrektor stosując obiektywne kryteria dokonuje wyboru nauczyciela do zwolnienia z przyczyn organizacyjnych w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN oraz ma obowiązek uzyskania zgody organizacji związkowej, gdyby zwolniony miał zostać drugi nauczyciel w związku ze szczególną ochroną stosunku pracy - art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263), art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy, Dz.U. z 2015 r., poz. 567.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- Jak powinnam obliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który ma: 14/18 godz. 2/30 godz. 3/26 godz., czy wszystko na jednym zaszeregowaniu, czy na każde pensum osobno?
- Kto może uczyć etyki w szkole podstawowej? Proszę o stan prawny na 01.09.2018.
- Nauczyciel pracuje w podstawowym miejscu pracy (szkole) oraz w dodatkowym miejscu pracy (szkole). W dodatkowym miejscu pracy udokumentował 20 lat pracy -świadectwa pracy i 7 lat pracy w tej szkole. Jaki dodatek stażowy mu się teraz należy i jaka nagroda jubileuszowa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 10 marca do 28 marca 2014 r. zatrudniłam nauczyciela przedmiotów zawodowych (fryzjerka) na kursie dokształcającym dla młodzieży ze stawki 1513 zł, w wymiarze 12/18 godz. Główne miejsce pracy nauczycielki to zakład fryzjerski. Czy w takiej sytuacji należy się jej dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe