Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinien wyglądać zapis w dzienniku zajęć w przedszkolu np. w okresie przerwy świątecznej, w przypadku kiedy nauczyciele są gotowi do pracy, a do przedszkola nie przyjdzie żadne dziecko? Nauczyciel jest na stanowisku pracy i czeka, bo nie wiadomo czy nie pojawi się któreś z dzieci, gdzie powinien zaznaczyć swoją obecność? Czy błędem jest zapis w takim dniu: "brak dzieci, przygotowywanie pomocy dydaktycznych, uzupełnianie dokumentacji przez nauczyciela itp"?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 nie określa sposobu uzupełniania dziennika zajęć w sytuacji, gdy nauczyciel oczekuje na uczniów, ale z powodu ich nieobecności faktycznie nie przeprowadził zaplanowanych zajęć. Skoro nauczyciel ma obowiązek sprawdzenia na zajęciach obecności uczniów i złożenia swojego podpisu, powinien dokonać takich adnotacji. Sam temat zajęć powinien zostać wpisany, gdy zajęcia zostały przeprowadzone, z tego względu można uznać za prawidłowe dokonanie zamiast niego wpisu, że zajęcia nie odbyły się z powodu nieobecności uczniów. Ewentualnie statut przedszkola lub wytyczne dyrektora mogą ustanawiać inne zasady wypełniania dziennika w takich przypadkach; powinna z niego natomiast wynikać gotowość nauczyciela do pracy. Nauczycielowi przysługuje za taką godzinę lub godziny wynagrodzenie za gotowość do pracy i nie ma obowiązku ich odrabiania (art. 80 i art. 80 § 1 kp), zaś w dzienniku nie odnotowuje się innych zajęć i czynności nauczyciela, niż godziny dydaktyczne (art. 42 ust. 7a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel świetlicy chce zorganizować dla uczniów wycieczkę w góry. Nie ma ukończonego kursu kierowników wycieczek. Czy w takiej sytuacji może być kierownikiem wycieczki czy tylko opiekunem?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą specjalną, jestem nowym dyrektorem, poprzedniczka zaplanowała w planie nadzoru taki punkt: Monitorowanie efektywności nauczania w klasach edukacyjno-terapeutycznych. Nie bardzo wiem jak to zrobić.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem szkół w skład którego wchodzą: Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna i KKZ. Czy każda z osobnych szkół powinna mieć odrębny statut?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie przepisów prawnych oraz zasad dotyczących prawidłowego funkcjonowania biblioteki szkolnej i pracy nauczyciela-bibliotekarza.( godziny tzw.pracy cichej, lekcje biblioteczne)
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór sprawozdania z realizacji planu nadzoru za rok 2018/2019.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe