Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są obowiązki formalne dyrektora szkoły odnośnie wprowadzenia przestoju dla pracowników obsługi w związku z epidemią koronawirusa? Co prócz porozumienia ze związkami powinien jeszcze dyrektor zrobić?
Na podstawie art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, które nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Przepis ten nie wymaga dochowania żadnych formalności w związku z pozostawaniem przez pracowników w gotowości do pracy, w tym „wprowadzenia” przestoju, ani tym bardziej uzgodnienia jego trwania i warunków z organizacjami związkowymi. Jeśli w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół nie ma zapotrzebowania na pracę poszczególnych pracowników niepedagogicznych, dyrektor powinien poinformować ich indywidualnie o tym fakcie. Z uwagi na brzmienie § 4a ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.), który nakazuje ograniczenie świadczenia pracy w siedzibie szkoły do wyjątkowych sytuacji, dyrektor nie powinien również zobowiązywać pracowników do oczekiwania na wydanie polecenia pracy na terenie szkoły tylko np. w domu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była u nas zatrudniona od 01.09.2001r do 31.08.2016r. Od 01.09.2016r została przeniesiona na jej prośbę do innej szkoły. Na 31.08.2016r miała udokumentowanych 18 lat 3 miesiące 0 dni. 14.09.2016r zwróciła się do nas (mimo, że u nas już nie pracuje) o wypłatę jej nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Zaznaczam, że do podania dołączyła świadectwa pracy, których wcześniej nie było w teczce akt osobowych. Po nowym wyliczeniu okresów pracy ze wszystkich świadectw pracy na dzień 31.08.2016r jej staż pracy 20 lat 7 miesięcy 2 dni. W której szkole powinna ubiegać się wypłatę nagrody jubileuszowej: - w szkole, w której była zatrudniona do 31.08.2016r , ale wtedy nie było wszystkich świadectw pracy, - czy w szkole w której jest zatrudniona od 01.09.2016r? (złożyła wszystkie świadectwa pracy). Jeśli my musimy nauczycielce wypłacić nagrodę jubileuszową – to na jaki dzień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy głównemu księgowemu, który złożył trzy miesięczne wypowiedzenie, należy wystawić jedynie świadectwo pracy po okresie wypowiedzenia, czy powinien on otrzymać w okresie wypowiedzenia jeszcze jakieś pismo, jeżeli tak to bardzo proszę o podpowiedź jakie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania nauczycieli w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach publicznych jest Kodeks pracy oraz niektóre przepisy Karty nauczyciela. Jaka powinna być podstawa prawna sporządzając umowę o pracę. Proszę o wzór takiej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel, aby prowadzić zajęcia techniczne w szkole podstawowej? Czy nauczyciel matematyki może prowadzić takie zajęcia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sposobu wypłacania wynagrodzenia nauczycielom za godziny ponadwymiarowe. Nauczycielowi, po uśrednieniu, zostało przydzielonych w arkuszu organizacyjnym szkoły 21,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,35, w związku z czym realizuje 3,15 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Z kolei inny nauczyciel, po uśrednieniu, ma 23,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,0 i realizuje 5,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Organ prowadzący polecił, by takim nauczycielom w jednym miesiącu wypłacać wynagrodzenie za przepracowane 2 godziny ponadwymiarowe (pierwszy przypadek) i za 5 godzin (drugi przypadek), a w kolejnym miesiącu za 3 godziny (pierwszy przypadek) i 6 godzin (drugi przypadek). Czy taki sposób wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest zgodny z przepisami? Czy jednak nauczyciele nie powinni w każdym miesiącu otrzymywać wynagrodzenie, odpowiednio za 3 i 6 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe