Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie są zasady powierzenia dyrektorowi szkoły na kolejne 5 lat bez konkursu, poza opinią Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Na czym polega porozumienie z Organem Nadzoru Pedagogicznego?
Po upływie kadencji dyrektora zespołu szkół publicznych prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, organ prowadzący może powierzyć tej samej osobie bez konkursu stanowisko dyrektora na okres 1-5 lat po uprzednim zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, a także w uzgodnieniu z kuratorem oświaty. W praktyce jeśli kurator oświaty nie wyrazi zgody na powierzenie stanowiska bez konkursu dotychczasowemu dyrektorowi, organ prowadzący nie może w tym zakresie działać samodzielnie i będzie musiał ogłosić konkurs na wolne stanowisko (art. 36a ust. 2, 13 i 14 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą która zostanie zlikwidowana z końcem sierpnia 2019r. Wszystkim uczniom została zapewniona nauka w sąsiedniej szkole tam tez część nauczycieli otrzyma nowy stosunek pracy. w związku z tym mam pytania:
Czy z nauczycielem który spełnia warunki na świadczenie kompensacyjne lub ma prawo do emerytury dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy? Czy z nauczycielem który ma 15 letni staż pracy i jest osobą chronioną przez związki zawodowe dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy?
Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w naszej szkole na 2/22, w swojej szkole macierzystej, gdzie pracuje na pełny etat przechodzi od 17 maja na urlop na poratowania zdrowia.
Co zrobić w takim wypadku, ponieważ nie można jej udzielić u nas urlopu? W naszej szkole jest zatrudniona na czas określony do 31.08.2021 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie wymiar czasu pracy nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Czy w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciele realizują z uczniami tzw. godziny karciane - w jakim wymiarze? Czy muszą je dokumentować? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Zadałam pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym nauczyciel kontraktowy może mieć większe wynagrodzenie niż podaje ustawa? Czy to większe wynagrodzenie może w całości być sfinansowane z dotacji?
Otrzymałam odpowiedź: może mieć wyższe wynagrodzenie, które musi zostać sfinansowane ze środków obrotowych i funduszu wynagrodzeń. Nie może zostać sfinansowane z dotacji, chyba że jest to część oświatowa subwencji ogólnej.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej odpowiedzi? Dotacja - czyli chodziło mi o subwencję oświatową jaką placówka niepubliczna otrzymuje co miesiąc na dziecko z Urzędu Miasta. Czy z tego może być w całości pokryte wyższe wynagrodzenie n-la kontraktowego niż przewiduje ustawa czyli np. 3000 brutto? Z tego co czytałam to w niepublicznym przedszkolu nauczyciel może mieć wynagrodzenie wyższe ale nieprzekraczające 150% wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie tej odpowiedzi, ponieważ nie jest ona dla mnie zrozumiała.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przedłużającą się nieobecnością nauczyciela jesteśmy zmuszeni zatrudnić na czas jego nieobecności nauczyciela na zastępstwo. W chwili obecnej nie mamy i nie możemy mieć pewności, jak długo ta nieobecność potrwa. Czy w związku z powyższym nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od dnia 02.01 możemy wypłacić wynagrodzenie "z dołu" (powołując się na art. 39 ust 4 KN, bo na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy będzie pracował dwa tygodnie, czy te z może pół roku)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo musimy zapłacić za czas ferii (nie jest to jego pierwsza praca)? Jeśli w najbliższym czasie w szkole będzie dzień wolny od zajęć dydaktycznych w związku z egzaminami i ten nauczyciel nie będzie wykonywał pracy w tym dniu - czy musimy mu za ten dzień zapłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe