Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Interesuje mnie wymiar czasu pracy nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Czy w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciele realizują z uczniami tzw. godziny karciane - w jakim wymiarze? Czy muszą je dokumentować? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Art. 42 Karty Nauczyciela został znowelizowany w ten sposób, że nie zostały zlikwidowane całkowicie godziny "karciane", lecz został zlikwidowany ich obowiązkowy wymiar oraz obowiązek rejestrowania ich w dziennikach zajęć oraz rozliczania w okresach półrocznych (zapis ten został uchylony).
Ponadto, od 1 września 2017 r. dodany został ust. 2d, zgodnie z którym w ramach tych zajęć nie można prowadzić zajęć świetlicowych i zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznych.
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, w szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i spacjalistów, a także w formie:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalżzy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy pracownika na zastępstwo (umowa obejmująca okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika - bezterminowa). Obecnie zastępowana przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 31 grudnia 2020 r. Robi przerwę od 1 stycznia do 3 stycznia 2021 r. (nowy rok i weekend - dni czerwone) po czym planuje wypisać urlop wypoczynkowy za rok 2021, który zyskała 1 stycznia 2021 r. w wymiarze 26 dni. Kolejną część urlopu wychowawczego planuje do 28 lutego 2021 roku. Zastępująca ją pracownica jest w ciąży - termin porodu luty/ marzec 2021 rok. Proszę o informację:
1. Czy te dni od 1 do 3 stycznia 2021 r. mają wpływ na umowę osoby na zastępstwo, która obecnie jest w ciąży i pracuje (a być może w styczniu 2021 roku będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim)?
2. Jeśli zastępująca urodzi do 28 lutego 2021 r. to czy uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego i na jakich zasadach?
3. Jeśli urodzi po 28 lutego 2021 r. to czy uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego i na jakich zasadach?
4. Jeżeli osoba zastępowana wypisze kolejne podanie o urlop wychowawczy od 1 marca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. to co się dzieje z osobą zastępującą ją, która urodzi np. 25 lutego 2021 r.?
Czy należy z nią rozwiązać umowę na zastępstwo? Jeśli tak, to z jakim dniem?
Czy nadal pozostaje pracownikiem do 31 grudnia 2022 r.? I czy po rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim może wrócić do pracy na zastępstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasze pytanie dotyczy 2 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczyciela (art.188 par.1 KP). Czy nauczyciele mają prawo skorzystać z tego zwolnienia z rozbiciem na godziny? Jeżeli tak, to w jaki sposób te godziny rozliczamy? Bierzemy pod uwagę godzinę lekcyjną jako 45 minut? Czy jeżeli w danym dniu nauczyciel ma tzw.okienka to są one także wliczane do wykorzystywanych godzin zwolnienia, czy też liczymy wyłącznie godziny dydaktyczne? Prosimy o jasne wytyczne w sprawie sposobu rozliczania tych godzin np. teoretycznie nauczyciel ma 40 - godzinny tydzień pracy, w tym 18 godzin zajęć dydaktycznych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. Pracownica jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w sumie do 20.09.2021 r. Jest zdecydowana wrócić do pracy na cały etat od 1.09.2021 r. rezygnując z części urlopu rodzicielskiego. Z punktu widzenia dyrektora jest to dla mnie wygodne, bo nie będę potrzebować szukać nikogo na zastępstwo we wrześniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie procedury obowiązują. I jeszcze jedno: co z niewykorzystanym urlopem wakacyjnym nauczycielki, czy może dostać ekwiwalent, czy też ta rezygnacja z urlopu rodzicielskiego powinna być na tyle wcześniejsza, by uwzględniła czas urlopu, czyli dodatkowe 56 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września przedszkole zostanie włączone do zespołu szkolno - przedszkolnego. Kto powinien podpisać umowę o pracę z nowym nauczycielem rozpoczynającym pracę od 1 września w przedszkolu (będącym już w zespole)- dotychczasowy dyrektor przedszkola, czy nowy dyrektor zespołu szkolno- przedszkolnego (dyrektor zespołu zaczyna pełnić funkcje od 1 września)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe