Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o pracę muszą być dokonane w przypadku połączenia szkół w zespół? Czy do dokonania tych zmian są zobowiązani dyrektorzy połączonych szkół?
NIE. Do dnia objęcia funkcji dyrektora zespołu szkół nikt (również dyrektorzy połączonych szkół) nie jest upoważniony do zmian w umowach o pracę, jeśli zmiany dotyczą warunków pracy w zespole. Zmiany w umowie o pracę mogą być dokonane jedynie po 1 września, po rozpoczęciu pracy zespołu szkół.
Organ prowadzący może połączyć szkoły różnych typów w zespół
Zasady organizacji zespołów szkół określono w art. 62 ustawy o systemie oświaty. Z przepisów ustawy wynika, że organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Można zatem połączyć np. przedszkole ze szkołą podstawową, szkołę podstawową z gimnazjum, czy gimnazjum z liceum. Nie wolno natomiast łączyć ze sobą w zespół szkół tego samego typu. Organ prowadzący może ponadto wyłączyć z zespołu niektóre szkoły, włączyć do zespołu inne szkoły, a także rozwiązać zespół.
Powołanie zespołu szkół następuje 1 września
Ustawa o systemie oświaty nie określa terminu dokonania zmian organizacyjnych. Przyjmuje się, że powołanie zespołu szkół następuje 1 września nowego roku szkolnego.
Tylko połączenie w zespół szkoły podstawowej z gimnazjum wymaga pozytywnej opinii kuratora oświaty. W innych przypadkach organ prowadzący dokonuje połączenia szkół bez udziału kuratora oświaty.
Dyrektor zespołu szkół zmienia dotychczasowe umowy o pracę
Dyrektor powstałego zespołu jest też dyrektorem każdej szkoły, która wchodzi w skład zespołu. Zgodnie z art. 10 Karty Nauczyciela, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor zespołu szkół musi zatem wprowadzić zmiany w dotychczas obowiązujących umowach o pracę.
Przy założeniu, że zespół będzie powołany 1 września (wcześniej powinien się odbyć konkurs na stanowisko dyrektora zespołu szkół), wyłoniony w konkursie dyrektor zespołu obejmuje tę funkcję również na początku roku szkolnego.
Do dnia objęcia funkcji dyrektora zespołu szkół nikt (również dyrektorzy połączonych szkół) nie jest upoważniony do zmian w umowach o pracę, jeśli zmiany dotyczą warunków pracy w zespole. Zmiany w umowie o pracę mogą być dokonane jedynie po 1 września, po rozpoczęciu pracy zespołu szkół.
Zmiany w placówkach feryjnych – tylko w okresie ruchu służbowego
W odniesieniu do placówek feryjnych, czyli szkół różnych typów, zmiany w umowach o pracę mogą być dokonane tylko w okresie ruchu służbowego, czyli do końca maja każdego roku. W szczególnych przypadkach okres wypowiedzenia warunków pracy może być skrócony do miesiąca. Zatem w szkołach dyrektor powinien poczekać do najbliższego ruchu kadrowego, by dostosować warunki umowy o pracę do pracy w zespole szkół.
Istnieje tylko jedna możliwość zmiany umów o pracę w omawianym przypadku – porozumienie stron. Na podstawie porozumienia między dyrektorem a pracownikiem można dokonać zmiany warunków pracy w każdym czasie. Nie obowiązują wtedy terminy określone w Karcie Nauczyciela.
Zmiany w placówkach feryjnych – tylko w trakcie roku szkolnego
Jeżeli w zespole szkół mamy placówkę nieferyjną, np. połączenie przedszkola ze szkołą podstawową (zespół szkolno-przedszkolny), zmian umów o pracę z nauczycielami przedszkola można dokonać w trakcie trwania roku szkolnego.
Warunki pracy ulegające zmianie
Dyrektor zespołu szkół wypowiada warunki pracy każdemu nauczycielowi za pomocą wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Zakres zmian w umowie powinien dotyczyć:
- określenia nowego pracodawcy;
- rodzaju umówionej pracy (dyrektor zespołu może zaproponować nowe specjalności, do których nauczyciele mają kwalifikacje);
- miejsca wykonywania pracy (można wpisać wszystkie siedziby placówek wchodzących w skład zespołu);
- innych warunków zatrudnienia, w tym np. nowego zakresu obowiązków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w 2017 roku złożyła do NFZ wniosek o leczenie sanatoryjne. W terminie od 31 marca 2018 roku do 21 marca 2018 roku NFZ wyznaczył jej pobyt w sanatorium. Czy w świetle nowych przepisów w sprawie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły może udzielić w/w nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia na czas pobytu w sanatorium? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Nauczyciele w naszej szkole zatrudnieni sa z Kodeksu Pracy. Jest zatrudniony nauczyciel na zastępstwo na czas nieobecności innego nauczyciela.
Czy można dać wypowiedzenie wcześniej? Nauczyciel, który jest na zastępstwo będzie pracował do października gdyż wtedy wróci zastępowany pracownik.
Ze względu na brak godzin od września dla nauczycieli pracujących w szkole, chcieliśmy skrócić zastępstwo do końca sierpnia a od września dać zastępstwo nauczycielowi z naszej szkoły, któremu brakuje godzin. Czy można tak zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 19.02.2016r pracownikowi obsługi wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. W marcu 2017r pracownik dostarczył dokumenty potwierdzające lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po przeliczeniu okazało się, że na dzień 19.12.2016r nabył prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 25-lecia pracy. Czy w związku z tym pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy, czy tylko różnicę pomiędzy nagrodą za okres 20 lat, a nagrodą za 25 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie za nadgodzinę doraźnego zastępstwa za nauczyciela, który był obecny w pracy, ale w tym dniu wyjechał na wycieczkę z klasą? Czy takie wynagrodzenie nie przysługuje, gdyż był obecny i powinno to być zastępstwo koleżeńskie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe