Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, przy której działają oddziały przedszkolne. Dotychczas oddziały przedszkolne pracowały w godzinach realizacji podstawy programowej (5 godz.). Z dniem 1 stycznia 2023 r. organ wydłużył pracę oddziałów do godz. 16:00. Pracę w oddziale przedszkolnym, w wydłużonym czasie, podjęły panie uczące także w klasach I-III. W jaki sposób należy odnieść się do ich urlopu, który te nauczycielki realizują w ferie oraz w wakacje? Oddziały przedszkolne pracują w ferie oraz jeden miesiąc wakacji. Czy należy tym nauczycielkom uśrednić ich pensum (18/18 +3/25), czy zgodnie z decyzją burmistrza realizować tę pracę jako godziny ponadwymiarowe wobec dotychczasowego pensum?
Ponieważ jest decyzja organu prowadzącego szkołę podstawową z oddziałami przedszkolnymi (burmistrza) to należy realizować pracę nauczycielek klas I-III, jako pracę w godzinach ponadwymiarowych wobec dotychczasowego pensum. Powyższe, zgodnie z § 17 ust. 5, 6 i 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r., poz. 502 z późń. zm.), powinno także znaleźć odzwierciedlenie w zmienionym arkuszu organizacyjnym szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Zgodnie z art. 64 ust. 3a cytowanej ustawy nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej oraz przedszkola nieferyjnego, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć (w tym przypadku w szkole feryjnej) – nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły.
Zatem nauczycielkom zatrudnionym w klasach I-III szkoły podstawowej (z przydzielonymi godzinami ponadwymiarowymi w oddziałach przedszkolnych) przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii zimowych oraz letnich i w czasie ich trwania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z reformą oświaty mam pytania: 1. Czy można nauczycielowi, który jest pod ochroną związku zawodowego, w następnym roku szkolnym, obniżyć wymiar zatrudnienia zgodnie z art. 20 KN? 2. W młodzieżowym ośrodku socjoterapii funkcjonuje gimnazjum, które będzie wygaszane. A co z ośrodkiem socjoterapii? Będzie wygaszany czy likwidowany? A może wygaszanie i likwidacja w tym przypadku znaczy to samo. W jakim trybie mają być zwalniani wychowawcy grup wychowawczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 17 stycznia 2019 r zmarł nasz długoletni pracownik.
Pierwsza żona mu zmarła. 27 grudnia 1995r zawarł drugi związek małżeński ale tylko kościelny (przedstawiono potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego kościelnego).
Ślubu cywilnego nie zawarł.
Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał.
Czy na podstawie okazanego dokumentu zawarcia ślubu kościelnego – mogę wypłacić żonie po zmarłym odprawę pośmiertną, trzynastkę, wynagrodzenie za część miesiąca, ekwiwalent urlopowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma kwalifikacje do bycia kierownikiem/wychowawcą kolonii? Nadmieniam, że ma ukończone studia podyplomowe zarządzania w oświacie.
- Jestem dyrektorem szkoły. 30 sierpnia 2018 odchodzę na emeryturę. W roku szkolnym 2017 /18 nie przebywałam na urlopie.
W jakim wymiarze mi się należy urlop wypoczynkowy? Wiem że zmieniły się przepisy od 1 stycznia 2018 , które mówią o proporcjonalności od okresu pracy. Organ prowadządzy twierdzi ze należy mi sie 8/12 * 35 dni = 25 dni. A co z urlopem za 4 miesiące 2017 roku (od IX do XII 2017)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe