Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy wicedyrektor kończący swoją funkcję może wykorzystać zaległy urlop? 31 sierpnia 2022 r. wicedyrektor kończy pełnienie funkcji wicedyrektora, od 1 września 2022 r. będzie pracował jako nauczyciel. Podczas pełnienia funkcji wicedyrektora, nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w 2022 r., proporcjonalnie 24 dni, których nie wykorzystał w całości w czasie pełnienia funkcji. Czy może wykorzystać zaległy urlop w ciągu roku szkolnego w dni robocze?
Stosownie do art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Jeżeli nauczyciel pełnił funkcję kierowniczą i nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w dniach roboczych w roku 2022, to urlop powinien wykorzystać w tym samym roku niezależenie od tego, że wracając na stanowisko "zwykłego" nauczyciela ma prawo do urlopu w okresie ferii, a nie w dniach roboczych. Jednocześnie należy podkreślić, że urlopu w dniach roboczych nie można udzielić na dni, które są dniami ferii zimowych i letnich. Nauczyciel w tym samym dniu nie może bowiem korzystać urlopów z dwóch różnych tytułów.
Urlop w wymiarze dni roboczych należny z 2022 r. niewykorzystany w tym roku, stanie się w roku 2023 urlopem zaległym. Zgodnie z art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
Reasumując nauczyciel, o którym mowa w pytaniu wykorzystuje urlop w ciągu roku szkolnego w dni robocze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyliczyć urlop nauczycielowi zatrudnionemu w naszej placówce od 14.09.1984 roku który będzie pracował w naszej placówce do 30 czerwca 2020 roku ponieważ odchodzi na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
- Czy magister pedagogiki społeczno-opiekuńczej posiadający również kwalifikacje z zakresu filologii polskiej z oligofrenopedagogiką może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach których należy stymulować rozwój emocjonalno-społeczny uczniów, uczyć rozpoznawania wyrażania i radzenia sobie z emocjami, współdziałania z rówieśnikami, a także usprawniać percepcję słuchową, wzrokową, usprawniać techniki czytania i pisania oraz rozwijać umiejętności grafomotoryczne?
- Pani Beata pracownik administracji zatrudniona w szkole na ½ etatu chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pani Beata urodziła córkę 11.01.2015 r. ; od dnia 11.01.2015 r. do 09.01.2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim (182 dni), a później na urlopie rodzicielskim (182 dni). Aktualnie chciałaby przejść na urlop wychowawczy. Jak powinien wyglądać prawidłowy wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku? Jaka jest długość i jakie są zasady udzielania urlopu wychowawczego, czy pracownik musi spełniać jakieś warunki i jakie pracodawca musi załatwiać w związku z tym formalności? A co z urlopem wypoczynkowym jeśli pracownikowi przysługuje jeszcze 6 dni urlopu wypoczynkowego za 2016 r. czy urlop wypoczynkowy należy oddać pracownikowi przed urlopem wychowawczym. Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlop wypoczynkowy np. za 2017 r? I czy urlop wychowawczy zaliczamy do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31.08.2012 r. zlikwidowano szkołę . Nauczyciel dostanie rozwiązanie umowy ze względu ma likwidację placówki. Odchodzi na emeryturę od 01.09.2012 r., bo spełnia warunki. Kiedy powinien otrzymać odprawę emerytalną - w sierpniu czy w późniejszym terminie? Czy przepisy to regulują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe