Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewien dylemat odnośnie awansu na nauczyciela mianowanego. Nauczycielka kontraktowa rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego dnia 1 września 2019 r. Staż miała zakończyć w maju 2022 r., jednak dnia 16 marca 2022 r. poszła na urlop macierzyński, który kończy się 16 marca 2023 r. Dodatkowo, nauczycielka chce wykorzystać 18 dni zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2022. Czy staż wydłuży się o ten urlop macierzyński i czy nie będzie problemu gdy Pani pójdzie bezpośrednio na urlop wypoczynkowy?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730), nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm., dalej KN) w brzmieniu do 31 sierpnia 2022 r., w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z uprawnieniami rodzicielskimi, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Wynika z tego, że urlop wypoczynkowy nie wydłuża stażu. Z kolei zgodnie z art. 9d ust. 51 KN w brzmieniu do 31 sierpnia 2022 r., w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W związku z tym staż nauczycielki ulegnie przedłużeniu o czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, natomiast nie wydłuży go urlop wypoczynkowy, z którego może skorzystać na swój wniosek bezpośrednio po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim na podstawie art. 163 § 3 w zw. z art. 1821g ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 07 lipca 2020 r. Następnie przepracował 2 lata jako nauczyciel kontraktowy.
Czy od września 2022 r. może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile potrwa awans?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy kwestii formalnej planu rozwoju zawodowego. Czy nauczyciel mianowany składający plan rozwoju zawodowego na nauczyciela dyplomowanego musi spełnić wymagania zawarte w par. 8 ust. 3 rozporządzenia? Wcześniej wymagania były chyba określone w par. 8 ust. 2.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola niepublicznego nieposiadający wykształcenia pedagogicznego może przewodniczyć Komisji Kwalifikacyjnej w awansie na nauczyciela kontraktowego? Jaka inna osoba może tę funkcję sprawować? Czy może to być np wicedyrektor ds. edukacji Zespołu Osrodków w skład którego przedszkole wchodzi?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mając ukończony l stopień studiów wyższych uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. 2 miesiące po wydaniu decyzji o nadaniu stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielka uzyskała dyplom ukończenia studiów II stopnia. Nauczycielka nie wystąpiła z wnioskiem o wydanie nowego aktu i po roku zmieniła miejsce pracy. Odbyła staż na stopień nauczyciela mianowanego i złożyła wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego. Przy analizie formalnej zakwestionowano akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, który nie uwzględnia wyższego poziomu wykształcenia. Do którego dyrektora powinna złożyć wniosek o wydanie nowego aktu? Czy do tego który wystawił akt po postępowaniu kwalifikacyjnym (tam już od kilku lat nie pracuje) czy do dyrektora szkoły, w której aktualnie jest zatrudniona?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela kontraktowego dnia 31.07.2015 roku, proszę mi powiedzieć czy wniosek o staż na stopień nauczyciela mianowanego mogła złożyć po dwóch latach czy po roku od nadania stopnia awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe