Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące możliwości przeniesienia nauczyciela z dniem 1 września 2017 za jego zgodą i zatrudnienie go w mojej szkole w niepełnym wymiarze godzin? Chciałbym nadmienić, że obecnie ów nauczyciel jest zatrudniony w swojej jednostce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze etatu tj. (10/18)
Przeniesienie jest dopuszczalne nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2019 r., jeśli nauczyciel jest pracownikiem jednostki oświatowej prowadzonej przez j.s.t. na umowę o pracę na czas nieokreślony i ma zostać oddelegowany do szkoły również prowadzonej przez j.s.t. (art. 220 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Przeniesienie może nastąpić na 10 lub mniej godzin za zgodą nauczyciela i dyrektora oraz po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, a dokonuje go dyrektor szkoły, do której ma zostać oddelegowany (art. 18 ust. 1 i 4 KN). Nauczyciel będzie kontynuował zatrudnienie w macierzystej jednostce oświatowej, a jego umowa nie ulegnie rozwiązaniu w związku z oddelegowaniem. Gdyby nowa szkoła chciała jemu zaproponować więcej godzin, na te przekraczające 10 godzin zawiera z nim osobna umowę o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie jakie pensum należy zastosować do godzin doradztwa zawodowego, których realizacja wynika z ramowego planu nauczania (10 godzin na klasę w klasach 7 i 8) w stosunku do nauczyciela zatrudnionego w szkole jako nauczyciel pedagog w pełnym wymiarze godzin (posiada także kwalifikacje do prowadzenia zajęć doradztwa zawodowego) w przypadku powierzenia temu nauczycielowi realizacji godzin doradztwa zawodowego jako ponadwymiarowych - czy godziny powinny być rozliczane z pensum 18-godzinnego jako lekcje wynikające z ramowego planu nauczania czy też 22-godzinnego jak wynika z pensum doradcy zawodowego? Pragnę podkreślić, iż nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole jako doradca zawodowy, jedynie ma powierzone godziny ponadwymiarowe a zatrudniony jest na stanowisku pedagoga szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Proszę o odpowiedź czy nauczyciel posiadający ukończone wyższe studia mgr na kierunku pedagogika wczesnoszkolna oraz studia podyplomowe w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego ma kwalifikacje do nauczania tego języka w klasach I-III.
2. Czy magister filologii angielskiej ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałem pytanie:
Proszę o podanie podstaw prawnych do:
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony 10/18 etatu,
– rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym z mianowania.
Odpowiedź Państwa:
Za porozumieniem stron rozwiązuje się:
– umowę o pracę z nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na część etatu – zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320,
– stosunek pracy na podstawie mianowania – zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.
Czy nauczyciel dyplomowany, który jest zatrudniony z KN i ma umowę o pracę na czas nieokreślony, zatrudniony jest na część etatu, nie powinien mieć w świadectwie pracy podstawy rozwiązania z KN? Podstawa poniżej:
„Na wniosek nauczyciela na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 t.j.) na mocy porozumienia stron”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego. Następnie ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy do 27.08.2017r .W sierpniu nauczyciel uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia na kolejne 12 miesięcy (od 28.08.2017r). Dyrektor udzielił urlopu zdrowotnego zgodnie z orzeczeniem. Czy postąpił prawidłowo? A jeśli nie, to w jaki sposób może odwołać przyznany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zmienić od 1 września 2017 r. pieczątkę służbową dla dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum? Od 1 IX placówka składała się będzie ze szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe