Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem zdrowym. Co w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasy pracy i nauczyciela dla którego nie jesteśmy głównym miejscem pracy?
Zwolnienie od pracy określone w art. 188 kodeksu pracy dotyczy każdego stosunku pracy - zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze oraz w przypadku dodatkowego zatrudnienia. Przepisy nie ograniczają w żaden sposób tego zwolnienia.
Jeżeli zwolnienie od pracy wykorzystywane jest w dniach, to bez względu na wymiar zatrudnienia, przysługują dwa dni w roku. Jedynie w przypadku zwolnienia w wymiarze godzinowym, pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zwolnienie ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny), np. 1/2 etatu - 8 godzin, 1/4 etatu - 4 godziny, 10/18 (0,56) - 9 godzin, itd.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, Do końca nie mogę zgodzić się z tym, że nauczyciel może pracować bez limitu godzinowego (nawet 7-8 godzin dziennie). Zgodnie z Kodeksem Pracy po 6 godzinach pracy pracownik powinien mieć przerwę. Jak wiemy nauczyciel pracuje w przedszkolu bez żadnej przerwy. Nie może pozostawić dzieci bez opieki. Ponadto praca na zastępstwie przez kilka dni po 7 -8 godzin z dziećmi bardzo obciąża psychicznie i fizycznie, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci (przemęczenie nauczyciela). Bardzo proszę o ponowne ustosunkowanie się do mojego pytania, gdyż mam w tej kwestii wątpliwości. Z góry dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Decyzją poprzedniego dyrektora w szkole został zatrudniony nauczyciel wf- emeryt. Ma podpisaną umowę na czas nieokreślony 9/18 i pracuje już 8 rok. Proszę o pomoc: udostępnienie wzoru, podanie podstawy prawnej i ew. uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy (za porozumieniem stron nie wchodzi w grę). Nauczyciel ten nadal pobiera emeryturę. Dodam, że godziny wf dostanie nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, który będzie dopełniał etat z wygaszanego gimnazjum.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka jest zatrudniona w szkole na czas określony od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r. Pracownica chce rozwiązać umowę za wypowiedzeniem z dniem 31.03.2018 r. Jaki okres wypowiedzenia będzie ją obowiązywać 2 tygodnie, czy 1 miesiąc?
A gdyby wypowiedziała umowę z dniem 24.03.2018 r. To jaki okres wypowiedzenia by ją obejmował?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Czy nauczycielka z 30 letnim stażem w wieku 56 lat jest pod ochroną? Czy można jej ograniczyć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe