Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani N jest zatrudniona w Szk. Podst. na czas zastępstwa (29.XI.2010r - 7.06.2011r) na dwie umowy: 15/18 z kwalifik. jako n-l kontraktowy i 4/18 bez kwallifik. jako stażysta. Jak wypłacić urlop i co wpisać do świadectwa pracy?
Nauczyciel zatrudniony na 2 umowy o pracę powinien otrzymać 2 świadectwa pracy oraz proporcjonalnie do każdej umowy - ekwiwalent pieniężny naliczany z każdego zatrudnienia niezależnie.
Oznacza to, że nauczyciel otrzyma ekwiwalnet za urlop za pracę w placówce feryjnej naliczany proporcjonalnie za:
- 15/18 godzin - z wynagrodzenia (z tej umowy) nauczyciela kontraktowego,
- 4/18 - z wynagrodzenia stażysty.
Ekwiwalent przysługuje nie więcej niż za 8 tygodni, tak więc do celów ustalenia liczby dni niewykorzystanego urlopu należy przyjąć, że nauczyciel ma prawo do 56 dni urlopu w roku kalendarzowym (art. 66 KN).
Ustawa Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
(...)
5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
(...)
Art. 65. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile wynosi miesięczny limit wynagrodzenia osoby prowadzącej niepubliczną szkołę podstawową pełniącą jednocześnie funkcję dyrektora i nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reformą oświaty mam pytania: 1. Czy można nauczycielowi, który jest pod ochroną związku zawodowego, w następnym roku szkolnym, obniżyć wymiar zatrudnienia zgodnie z art. 20 KN? 2. W młodzieżowym ośrodku socjoterapii funkcjonuje gimnazjum, które będzie wygaszane. A co z ośrodkiem socjoterapii? Będzie wygaszany czy likwidowany? A może wygaszanie i likwidacja w tym przypadku znaczy to samo. W jakim trybie mają być zwalniani wychowawcy grup wychowawczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie co do uprawnień do urlopu wypoczynkowego, pracownik zatrudniony obecnie na umowę na czas nieokreślony, poprzednio były zawarte 2 umowy terminowe w sumie na pół roku. Czy przy stanie obecnym powinno to być proporcjonalnie 1/12 czy zgodnie z art. 153 par.2 Kp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna - OREW
Pisałam z pytaniem czy osoba po opiekuńczo-wychowawczej i podyplomówce ma kwalifikacje do prowadzenia zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Państwo odpisali, że nie bo nie ma uprawnień do pracy w szkole lub przedszkolu. Sprawdziłam w suplemencie i dziewczyna tam ma informację, że może być przyjęta między innymi jako pedagog szkolny. Czyli ma kwalifikacje do pracy w szkole czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nie ma ukończonych studiów wyższych z zakresu pedagogiki (ma magistra z zarządzania) a ukończył studia podyplomowe z zakresu: 1.Terapia pedagogiczna i rewalidacja 2.Wychowanie przedszkolne 3.Zarządzanie oświatą 4.Oligofrenopedagogikę - może prowadzić zajęcia w ramach WWR i rewalidację? Kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone są kursem kwalifikacyjnym.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe