Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie udzielania urlopów nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej. Ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pełny etat który pracuje od poniedziałku do czwartku, biorąc pod uwagę pensum 20 godzin? I kolejne pytanie, ile godzin powinno się zdejmować nauczycielowi zatrudnionemu na pół etatu (10 godz dydaktycznych), biorąc pod uwagę że pracuje tylko 2 dni w tygodniu: poniedziałek-3 godz,środa-7-godz? Wiem, że należy udzielać urlopu w dni, które nauczyciel pracuje, jednak mam wątpliwość co do poprawności zdejmowania godzin z puli urlopowej.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, który realizuje pensum przez 4 dni w tygodniu i tak wykonuje pracę przez 5 dni i 40 godzin w tygodniu, ponieważ jego czas pracy obejmuje także zadania statutowe oraz zadania i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym - art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W związku z tym należy przyjąć, że każdego dnia z 5 dni w tygodniu realizuje 8 godzin wszystkich zadań służbowych, jeżeli nie ustalono w umowie innego rozkładu czasu pracy. Wówczas jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom - art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. W przypadku nauczyciela niepełnoetatowego należy w umowie o pracę ustalić obowiązujący go rozkład czasu pracy obejmujący 20 godzin, w tym 10 godzin zajęć dydaktycznych. Urlop jest udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przykładowo, jeśli rozkład godzin kształtuje się w taki sposób, że nauczyciel wykonuje zadania w poniedziałek przez 6 godzin (w tym 3 godziny dydaktyczne), we wtorek 7 godzin i w środę 7 godzin (tylko godziny dydaktyczne), urlop jest jemu udzielany w poniedziałki po 6 godzin, a we wtorki i środy po 7 godzin. Przy tym rozkład czasu pracy niepełnoetatowego nauczyciela może objąć również 5 dni i być nierównomierny, a wówczas udziela się go w wymiarze godzinowym przypadającym w poszczególnych dniach. Ewentualnie można też przyjąć, że w poniedziałek i środę nauczyciel realizuje po 10 godzin (i w takim wymiarze godzinowym wykorzystuje też urlop), ponieważ akt KN nie ogranicza wprost czasu pracy nauczyciela samorządowej placówki do 8 godzin dziennie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź od kiedy obowiązywać ma ujednolicone pensum nauczycieli specjalistów w szkołach? Na podstawie jakich przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole książki inwentarzowe pozostałych środków trwałych można prowadzić wg pomieszczeń, tj. sal lekcyjnych i innych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole oprócz stanowiska Dyrektora utworzone są stanowiska kierownicze wicedyrektora i kierownika szkolenia praktycznego.
Na powierzeniu stanowiska Kierownika szkolenia praktycznego widnieje termin "czas nieokreślony".
Czy i w jakim terminie zgodnie z art. 66 ust. 1 i ust. 2 Prawa oświatowego możliwe jest wypowiedzenie i odwołanie przez Dyrektora z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w pierwszej szkole w wymiarze 18/18 – jest to podstawowe miejsce pracy, a w drugiej szkole w wymiarze 4/18 – i jest to jej dodatkowe miejsce pracy. Od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. w podstawowym miejscu pracy nauczycielka złożyła wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Nauczycielka w dodatkowym miejscu pracy złożyła wniosek o urlop wychowawczy (do którego ma uprawnienia). Czy powinna złożyć wniosek o urlop bezpłatny (żeby nie stracić uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe