Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel 12 maja 2017 otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia do 9/18 (ograniczenia etatu ma od wielu lat i do tej pory wyrażał zgodę, w bieżącym roku też) - nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dyplomowany, posiadający uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego. 19 maja dostarczył oświadczenie, że nie wyraża zgody na ograniczenie etatu i poprosił o przeniesienie go w stan nieczynny. Czy w tej sytuacji mogę go przenieść w stan nieczynny?Czy też rozwiązać stosunek pracy z dniem 31.08.2017 w trybie art 20. ust 1 pkt 2 KN?
Nauczyciel mimo ograniczenia wymiaru godzin jest zatrudniony na podstawie mianowania. Stosuje się zatem do niego przepisy art. 20 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.
W opisanej sytuacji, na nowy rok szkolny brakuje dla nauczyciela godzin pełnego wymiaru, więc można ograniczyć mu etat za jego zgodą, rozwiązać stosunek pracy, albo przenieść w stan nieczynny na jego wniosek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik (nauczyciel, pracownik administracji i obsługi szkoły), który ma dziecko musi złożyć oświadczenie o tym, iż zamierza korzystać z dwóch dni zwolnienia w ramach opieki nad dzieckiem do 14 roku życia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym z 30-letnim stażem pracy w oświacie. Placówka, w której uczę, z dniem 1 września zostanie przekształcona w szkołę filialną i nie ma w niej dla mnie etatu. Czy mogę odejść na emeryturę w wieku 50 lat i na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w poniższej sprawie: Jedna z pracownic zatrudniona w bursie od 2009 roku, legitymująca się jeszcze w czerwcu 2017r. 10-letnim stażem pracy (na podstawie dostarczonych świadectw pracy), w czerwcu 2017r. dostarczyła dwa zeznania świadków potwierdzające jej prace w gospodarstwie rolnym rodziców (ze wskazaniem pewnych okresów tej pracy od 16 roku życia, który ukończyła w 1993r.). Zeznania potwierdzone przez Wójta gminy, opatrzone datą 09.06.2017r. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, po zweryfikowaniu okresów pracy w gospodarstwie wykazanych w zeznaniach świadków z świadectwami pracy i edukacją tej pracownicy od 16 r.ż do ukończenia szkoły, postanowiono o zaliczeniu pewnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do pracowniczego stażu pracy. W związku z tym na dzień 30 czerwca 2017r. pracownica legitymuje się 21-letnim stażem pracy. Zatem od miesiąca lipca 2017 roku pracownicy będzie wypłacany dodatek stażowy w wysokości 20%. Nasuwa się pytanie: czy pracownicy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy, czy też nie w świetle opisanej sytuacji. Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis? Ponadto czy pracownica ta może także rościć sobie prawo do wypłaty wyrównania dodatku stażowego. Zwracam uwagę, iż dokumenty wskazujące na pracę w gospodarstwie rolnym rodziców przedłożyła w czerwcu br. opatrzone datą 09.06.2017r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy III/2006, za 25 lat V/2011. Po wyliczeniu wszystkich lat pracy okazuje się, że nagroda powinna być wypłacona X/2015. Czy można wypłacić tę nagrodę przed upływem 5 lat bez jej oskładkowania? Kto odpowiada za nagrodę jubileuszową dyrektor czy nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych jest podstawą do zmiany stawki wynagrodzenia nauczyciela, czy zmiany można dokonać wyłącznie na podstawie dyplomu bądź jego uwierzytelnionego odpisu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe