Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 został poprzez włączenie pracownikiem szkoły podstawowej.01.09.2018 na swój wiosek został przeniesiony do nowo powstałej szkoły podstawowej. W "starej" szkole podstawowej została z nim zawarta odrębną umową na czas trwania roku szkolnego na 8 godzin. Jaki okres wypowiedzenia stosować w takim przypadku. Zgodnie z kodeksem pracy długość wypowiedzenia zalezy ood stazu pracy.CZy staż pracy zwiazany z umowa, na 8 godzin należy liczyć od 1 września 2018, czy 1 wrzesnia 217, czy należy zaliczyć również staz w gimnazjum biorąc pod uwagę, że głównym miejscem pracy jest inna szkoła?
Zgodnie z art. 36 § 1 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 KP, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Takim odrębnym przepisem jest art. 236 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, zgodnie z którym nauczyciele dotychczasowego gimnazjum z dniem przekształcenia albo włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej stali się nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej. W związku z tym do stażu wyliczanego na potrzeby wypowiedzenia nowej umowy o pracę należy wliczyć okres zatrudnienia rozpoczęty w gimnazjum i kontynuowany w szkole podstawowej, a nie tylko czas trwania nowej umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym do 1 września 2014 r. Wiem, że obecnie planuje przejść na urlop ojcowski, a po nim skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Czy pracownik ma prawo po urlopie ojcowskim wykorzystać jeszcze urlop tacierzyński? Jeśli tak – jakie są warunki przejścia na urlop ojcowski, a jakie w przypadku urlopu tacierzyńskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W okresie zdalnego nauczania organ prowadzący uważa, że nauczycielom pracującym w szkole specjalnej nie należy się dodatek za warunki trudne. Czy jest to zgodne z prawem? W umowach jest zapisane, że taki dodatek mamy mieć wypłacony. Zwracam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej dotyczącej wypłacania nauczycielom w szkołach specjalnych dodatku za trudne warunki pracy w okresie zdalnego nauczania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi z 36 letnim stażem pracy grozi zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Czy starając się o świadczenie przedemerytalne może starać się o zaliczenie do wysługi lat niżej wymienionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców i teściów potwierdzone zeznaniami świadków? Sprawa dotyczy pracownika urodzonego w marcu 1959 r. Po ukończeniu 16-go roku życia tj. od marca 1975 r do czerwca 1978 r pracował w gospodarstwie rolnym rodziców i uczył się w szkole zawodowej oddalonej od miejsca zamieszkania 6 km. Następnie podjął pracę zawodową. Od października 1981 r do stycznia 1982 r i od kwietnia 1986 r do września 1988 r pracował tylko w gospodarstwie rolnym teściów, które w 2014 r otrzymała w spadku jego żona. Należy dodać, że teściowie i pracownik nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie środki prawne przysługują inspektorowi pracy w razie stwierdzenia, podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, naruszenia przez szkołę przepisów prawa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od listopada uczeń otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczeń ma upośledzenie lekkie. Do rewalidacji zalecono usprawnianie mowy i ruchowe. Czy logopeda i nauczyciel w-f-u ze skończoną gimnastyką korekcyjną, nauczyciele dyplomowani, mogą prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem? Czy należy im wypłacić wynagrodzenie jako dyplomowanym czy stażyście?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe