Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na stanowisku nauczyciela języka polskiego w wymiarze 19/18 będzie miał dodatkowo 6 godzin świetlicy z wymiaru 6/26, z jakiego wymiaru zapłacić za godziny ponadwymiarowe? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Karta Nauczyciela:
art. 42 ust. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Jeżeli nauczyciel będzie pracował w ramach jednego stosunku pracy, trzeba będzie ten łączony etat obliczyć. Z reguły godziny z drugiego wymiaru etatu przelicza się na godziny wymiaru podstawowego, czyli 6/26 * 18, co daje 4,15 godziny.
W przypadku nauczyciela, który będzie miał pełny etat jako polonista, można zawrzeć odrębną umowę o pracę na 6/26, ponieważ jest to inne stanowisko.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce przebywającej na urlopie rodzicielskim do XX.02.2018 r. (potem urlop uzupełniający 8 tyg.), można wręczyć w maju 2017 r. pismo następującej treści: W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z organizacji roku szkolnego 2017/2018 oraz zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszem organizacyjnym, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), proponuję Pani: 1.Zatrudnienie na stanowisku wychowawcy świetlicy w Szkole Podstawowej nr …, w pełnym wymiarze czasu pracy (1 etat) na zasadzie przeniesienia ze stanowiska nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – od dnia 1 września 2017 r. ; 2.Przejście na własną prośbę w stan nieczynny. Termin udzielenia przez Panią odpowiedzi wynosi 14 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma. W przypadku niewyrażenia zgody na proponowane warunki, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), rozwiązuję z Panią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2017 r. W takiej sytuacji na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), będzie Pani przysługiwała odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Niniejsze wypowiedzenie stanie się bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią, w terminie do 30 dni od daty doręczenia niniejszego wypowiedzenia, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny – art. 20 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60). W terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w...
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach ZFŚS można pokryć koszty cateringu związane z wigilią dla pracowników lub zakończeniem roku? Poniżej zamieszczam fragment Regulaminu ZFŚS:
Środki Funduszu przeznaczone są na następujące cele:
1. Dofinansowanie różnych form wypoczynku dla osób uprawnionych, w tym wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
2. Udział osób uprawnionych w imprezach kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez pracodawcę i inne podmioty.
3. Bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych z tytułu zwiększonych wydatków np. na ogrzewanie, energię elektryczną, zakup opału.
4. Udzielanie pomocy finansowej w związku z przejściową trudną sytuacją rodzinną, osobistą i materialną.
5. Udzielanie zapomóg losowych – bezzwrotnej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, życiowej i rodzinnej m.in.: (przewlekła choroba, operacja medyczna, zgon członka rodziny kradzież, powódź, pożar itp., inne nieprzewidziane nagłe zdarzenia losowe) po udokumentowaniu.
6. Dofinansowanie wypoczynku letniego lub zimowego dzieci osób uprawnionych.
7. Udzielanie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź - W związku z reformą oświaty nastąpiło przekształcenie Zespołu Szkół w Szkołę Podstawową. Z dniem 01.09.2019, dla nauczyciela gimnazjum, zatrudnionego na podstawie mianowania, który pełnił w zespole, a później w szkole podstawowej funkcję wicedyrektora, zabraknie godzin dydaktycznych, co uniemożliwi jego dalsze zatrudnienie. Wspomniany nauczyciel osiągnął wiek umożliwiający skorzystanie z prawa do emerytury.
1. Czy nauczycielowi, oprócz odprawy emerytalnej, przysługuje również odprawa wynikająca z likwidacji gimnazjum, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany dnia 25.07.2020 r. złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31.08.2020 r. Burzy mi to organizację na rok 2020/21. Nie wyraziłam zgody, ale nauczyciel stwierdził, że i tak podejmie pracę w nowej szkole. Jakie kroki powinnam podjąć w stosunku do nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mam 56 lat w 2008 roku nabyłam prawo do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 KN. Ile jeszcze mogę pracować, aby przejść na emeryturę na starych zasadach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe