Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma określony czas pracy w tygodniowym rozkładzie zajęć /godziny dydaktyczne/. Czy dyrektor ma prawo bez uzgodnienia z nauczycielem ustalić mu w tym dniu dodatkowe godzin pracy? Czy może nakazać nauczycielom pozostanie w szkole do czasu pracy szkoły np. godz.15? Proszę o podstawę prawną.
W szkole samorządowej tygodniowy czas pracy pełnoetatowego nauczyciela wynosi 40 godzin (nie musi być rozłożony równomiernie po 8 godzin dziennie), w tym ilość godzin dydaktycznych wynikających z pensum oraz pozostałe zadania i czynności służbowe, a dyrektor może zobowiązać nauczyciela do wykonywania wszystkich lub niektórych zadań w siedzibie szkoły – art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r., poz. 967). Dodatkowe godziny dydaktyczne mogą zostać nauczycielowi przydzielone bez jego zgody na skutek zmiany harmonogramu zajęć, potrzeby realizacji doraźnego zastępstwa lub godzin ponadwymiarowych w wymiarze nieprzekraczającym ¼ pensum – art. 7, art. 35 KN.
W szkole niesamorządowej również dyrektor może zobowiązać nauczyciele do realizacji wszystkich zadań na jej terenie – art. 22 § 1 i art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Dodatkowe zajęcia mogą zostać przydzielone nauczycielowi bez jego zgody ze względu na potrzeby pracodawcy i mogą przypadać w godzinach nadliczbowych albo w ramach obowiązującego czasu pracy – art. 128, art. 151 KP.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mgr prawa kończący właśnie studia podyplomowe z nauczania historii w sp i gim i kwalifikacyjny kurs pedagogiczny może uczyć historii w SP?
- Nauczyciel przedszkola samorządowego zatrudniony na podstawie mianowania, ponad 30-letni staż pracy, złożył wniosek we IX o przejście na emeryturę z dniem 29 grudnia. Jaka podstawa prawna w świadectwie pracy? Proszę o szybką odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielem kontraktowym zawieramy umowę na czas nieokreślony jeżeli jest to jego 3 umowa i jest 33 miesiące. Czy można zatrudnić go z przyczyn organizacyjnych na czas określony. Prawnie jego umowa ma skutek na czas nieokreślony tj. dotyczy wypowiedzenia i odprawy. Czy po okresie w którym pracownik nabywa prawo do umowy na czas nieokreślony, trzeba to dać na piśmie tj. aneks do umowy czy zmiana warunków pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozwiązać umowę na czas nieokreślony z nauczycielem religii w przedszkolu (etat 2/22) na mocy porozumienia stron?
Nauczyciel ten pracuje obecnie w przedszkolu i złożył wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie jest objęty ochrona związkową. W projekcie organizacji pracy na następny rok szkolny zaproponowano mu 19 godzin edukacji wczesnoszkolnej i 6 zajęć rewalidacyjnych ( w protokole zapisano, że liczba godzin ponadwymiarowych może ulec zmianie ). Czy ochrona związkowa obejmuje tylko konieczność zapewnienia etatu w następnym roku szkolnym, czy zapewnienie przewidywanej w kwietniu liczby godzin?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe