Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał naganę dyrektora szkoły za postępowanie niegodne pełnionej funkcji. Jest chroniony przez związek zawodowy do 2018r. Czy o otrzymaniu nagany powinienem zawiadomić związek. Czy w związku z naganą mogę planować obniżenie liczby godzin i czy jest to zgodne z prawem?
Dyrektor szkoły nie powinien ukarać nauczyciela karą nagany za "postępowanie niegodne pełnionej funkcji". Nie ma ku temu podstawy prawnej. Kwestie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli regulują przepisy Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 75 za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom wynikającym z art. 6 KN, nauczyciel podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej. Art. 76 ust 2 KN określa, że karę dyscyplinarną w takim przypadku wymierza komisja dyscyplinarna (nie dyrektor).
Dyrektor jako pracodawca może ukarać nauczyciela karą porządkową (upomnienia, nagany) na podstawie przepisów kodeksu pracy. Kara ta dotyczy jednak porządku pracy w rozumieniu art. 108 kp:
§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Pracodawca nie ma obowiązku informowania związków zawodowych o zastosowanych karach.
Ograniczenie liczby godzin następuje z powodu faktycznego braku godzin dla nauczyciela. Jednym z kryteriów wyboru danego nauczyciela do zwolnienia lub ograniczenia etatu może być jakość jego pracy, w tym otrzymane kary/nagrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przyjęty ponownie w naszej szkole ma badania wstępne z tamtego roku ważne do 29 października 2022 (termin badania okresowego) Czy w dobie zagrożenia epidemiologicznego mamy obowiązek wysłać go na badania okresowe? Czy te badania wstępne na obecną chwilę zachowują swoją ważność i nauczyciel będzie musiał je wykonać w terminie 180 dni od odwołania zagrożenia w Polsce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole jest obowiązek powoływania społecznego inspektora pracy?
- Witam. Mam pytanie jak traktujemy oświadczenia o dochodach pracownika do ZFŚS, który płaci alimenty na dziecko. Dziecko mieszka pod innym adresem, a pracownik wysyła alimenty. Jest to dziecko powyżej 18 roku życia.Pracownik we wniosku swoje dochody dzieli także przez to dziecko,choć nie są we wspólnym gospodarstwie. Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy takie liczenie dochodu przypadającego na członka rodziny jest prawidłowe. w regulaminie ZFŚS nie ma o tym mowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Umowa z nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Nauczyciel mianowany/dyplomowany ma zawartą umowę na czas określony. W przypadku dalszego nawiązania stosunku pracy (na czas nieokreślony) należy zawrzeć umowę poprzez mianowanie czy na czas nieokreślony? Od czego to zależy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe