Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w trakcie stażu przeszedł do mojej placówki, ale nie poinformował mnie o swoim stażu. Pracuje już od 9 miesięcy. Po rozmowie zobowiązał się do przedstawienia dokumentów. Jak mam postąpić w chwili odebrania tych dokumentów? Czy zaliczyć mu ten okres 9 miesięcy?
Stażu nie można zaliczyć bez odpowiedniej dokumentacji i wiedzy dyrektora szkoły, w której staż ma być realizowany. Dyrektor nie otrzymał planu rozwoju zawodowego nauczyciela, więc go nie zatwierdził. Warunkiem zaliczenia stażu jest m. in. złożenie odpowiedniej dokumentacji w odpowiednim terminie i zakończenie stażu pozytywna oceną. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, w okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania określone przepisami rozporządzenia. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany projekt planu rozwoju zawodowego załącza do wniosku o rozpoczęcie stażu skierowanego do dyrektora szkoły. W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć – dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu plan rozwoju zawodowego lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian. Terminy te dotyczą także nauczycieli kontraktowych i mianowanych, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia i podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9c, 9d, 9f.2; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności § 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela z gimnazjum w szkole podstawowej. Gmina nasza nie podjęła decyzji w sprawie sieci szkół w związku z czy gimnazjum zostaje wygaszane. Pytanie: Jaki rodzaj umowy muszę zawrzeć z nauczycielem (czas określony czy nieokreślony) z gimnazjum jeśli zatrudniam go na kilka godzin. Zaznaczę, że nauczyciele ci nadal są zatrudnieni w swojej macierzystej jednostce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany ma pracować od września na 17/18 etatu w jednej placówce i 6/18 w innej (na terenie tej samej gminy, aby dopełnić etat i jeszcze uzyskać nadgodziny w celu uniknięcia wypłacania przez organ prowadzący, dodatkowej 14-ej pensji). Dodam, że ta jedna brakująca godzina, mogłaby być bez problemu przyznana i nauczyciel miałby cały etat w jednej placówce (w tej chwili planowana jest zmiana w szkolnym planie nauczania, aby "zabrakło" tej godziny). Czy jest to zgodne z prawem? Czy dyrektor może w ten sposób rozplanować godz. w szkolnym programie nauczania (dodam, że nauczyciel wyraża zgodę na uzupełnienie w innej szkole)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Jesteśmy Publiczną Szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie. Jak wygląda procedura awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego w sytuacji, gdy zatrudniamy nauczyciela, który realizował staż na nauczyciela mianowanego w innej placówce, jednak z dniem 31 sierpnia przestał tam pracować. Zostało mu do końca 9 miesięcy stażu, jednak pracę u nas rozpoczął z dniem 7 września (data na umowie). Czy termin zakończenia stażu to 31 maja, czy powinniśmy wydłużyć czas stażu o te 7 dni, czy w ogóle dyskwalifikuje to nauczyciela do kontynuowania stażu w naszej placówce? Nadmienię również, że nauczyciel napisał w poprzedniej placówce sprawozdanie za czas stażu i otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości przy ustalaniu kwalifikacji nauczyciela. Ukończone studia wyższe magisterskie, kierunek pedagogika w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki oraz pedagogiki społeczno-opiekuńczej, tytuł magistra pedagogiki. Czy zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można zatrudnić na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe