Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest od 16 stycznia 1978 r. do dnia dzisiejszego. Czy do stażu pracy można mu zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia w okresie 08.05.1972 r.-14.01.1978 r.? Nadmieniam, iż osoba ta nie przejęła po rodzicach gospodarstwa. Ponadto, czy opisywany okres można doliczyć do ogólnego stażu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy?
Pracę wykonywaną przed dniem 1 stycznia 1983 r. w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów po ukończeniu 16 roku życia zalicza się do stażu pracy nauczyciela, od którego zależą uprawnienia wynikające ze stosunku pracy pod warunkiem, że praca ta poprzedzała objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 1997 r. I PKN 200/97:
"Praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia nie podlega zaliczeniu do pracowniczego stażu pracy, jeżeli choćby z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, nie nastąpiło objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, Dz.U. Nr 54, poz. 310).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w terminie: 20.08.1979 r. do 07.06.1980 r., kolejna umowa została zawarta od 20.08.1980 r. na czas nieokreślony. Z pierwszego okresu nigdy nie miała świadectwa pracy. Cały czas pracuje w tej samej szkole, czy w momencie kiedy ta nauczycielka będzie odchodzić na emeryturę będę mogła wystawić jedno świadectwo pracy i te dwa okresy pracy na jednym świadectwie pracy, czy niezwłocznie powinnam wystawić to zaległe świadectwo z okresu 20.08.1979 r. - 07.06.1980 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
- Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mojej szkoły otrzymał nagrodę jubileuszową 05 września br. (35 lat czyli 200%). Proszę mi powiedzieć jakie składniki księgowość powinna wziąć do naliczenia tej nagrody? Czy godziny ponadwymiarowe z ostatniego roku szkolnego powinny być wliczone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy, główny księgowy, obecnie pracuje na 1/1 etatu w jednej szkole (nasza placówka) i na ½ etatu w drugiej szkole (obcej). Pracownik złożył wypowiedzenie w naszej placówce. Po zakończeniu zatrudnienia i otrzymaniu od nas świadectwa pracy, będzie podpisana nowa umowa z tym pracownikiem w naszej szkole (na czas określony lub nieokreślony). Według tego pracownika będzie mógł otrzymywać wówczas dodatek za wysługę w wysokości 20% w obu jednostkach tzn. tej obcej na ½ etatu w wysokości 20% i w naszej jednostce również 20% z 1/1 etatu, przedstawiając w obu jednostkach te same zakończone okresy zatrudnienia potwierdzone takimi samymi świadectwami pracy. Czy będzie to prawidłowe? Czy należy w tym celu dopełnić jakichś formalności? Obie szkoły prowadzone są przez ten sam organ prowadzący.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe