Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
W opisanej sytuacji dyrektor może wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi z przyczyn organizacyjnych, w związku z brakiem godzin - art. 20 Karty Nauczyciela. Wówczas nauczyciel nabędzie prawo do 6-miesięcznej odprawy z tytułu zwolnienia oraz do odprawy emerytalnej, jeżeli przechodzi na emeryturę. Możliwe jest również zaproponowanie ograniczenia etatu do 1/2 zajęć świetlicowych. W przypadku braku zgody nauczyciela, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy również z przyczyn organizacyjnych, co niesie za sobą konsekwencje j.w.
W szkołach, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum, w pierwszej kolejności nauczyciela przenosi się w stan nieczynny albo proponuje ograniczenie etatu (art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Dopiero w razie braku zgody na ograniczenie wymiaru godzin albo odmowie przeniesienia w stan nieczynny, rozwiązuje się stosunek pracy. Tu również będą przysługiwały dwie odprawy - z tytułu zwolnienia i emerytalna.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy przez nauczyciela, odprawa z tytułu zwolnienia (6-miesięczna) nie przysługuje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony w Gimnazjum uzupełniając etat w Szkole Podstawowej, od września chciałby przejść na cały etat do szkoły podstawowej rezygnując z pracy w Gimnazjum. Jakich procedur musi dokonać nauczyciel, żeby wszystko było zgodnie z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który domaga się wypłacenia za godziny ponadwymiarowe za r. szk. 2013/2014. Średnia jego godzin - 18,37, a etat łączony - 19 godz. Z organem prowadzącym ustaliłam, że nie będę mu wręczała ograniczenia, bo na pewno uzupełni to godzinami zastępczymi. Jest to nauczyciel, który bardzo często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Od IX do IV pracował 21 godzin tygodniowo. Po odejściu klas maturalnych pozostało mu tylko 11 godz. Na zwolnieniu lekarskim przebywał cały maj i czerwiec (miał płacone za cały etat) oraz 2 tygodnie w XI, 2 tygodnie w styczniu, 1 tydzień w lutym, 3 tygodnie w marcu. Z moich obliczeń wynika, że do etatu zabrakło mu jeszcze 6 godzin, za które i tak miał zapłacone. Jak mam postąpić (i tak napisał już skargę na mnie do Kuratorium)?
- Co grozi za niewysłanie pracownika na urlop do końca września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na cały etat i pobiera pełne świadczenie socjalne zgodnie z regulaminem przysługuje również pełne świadczenie w innej szkole w której jest zatrudniony np. na 2/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe