Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył podanie o zwolnienie go z obowiązku realizowania godzin matematyki w klasie szóstej od 1 października. Nie podał jednak swojej motywacji. Czy w takiej sytuacji można, w ciągu roku szkolnego, zmniejszyć wymiar godzin pracy na wniosek nauczyciela?
NIE. Regułą jest, że w przypadku zatrudnienia na podstawie mianowania, nie można ograniczyć wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela.Wyjątki od reguły
Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może mieć zastosowanie tylko wówczas, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole (art. 22 ust. 2 KN). Zmniejszenie zatrudnienia poza tymi sytuacjami jest niedopuszczalne.
Zmniejszenie zatrudnienia poza określonymi sytuacjami jest niedopuszczalne
Omawiany przepis ma charakter gwarancyjny, zapewniając nauczycielowi z aktem mianowania zatrudnienie w pełnym wymiarze, a możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze ogranicza do wyraźnie w nim określonych sytuacji.
Jak należy zachować się w opisanej sytuacji?
W omawianej sytuacji wskazane powyżej przesłanki nie występują. Zatem jeżeli istnieje dobra wola obydwu stron, należy rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), a następnie nawiązać umowę o pracę na czas nieokreślony już z odpowiednim dla stron wymiarem czasu pracy.
W takiej sytuacji jednak dojdzie do zmiany podstawy zatrudnienia z umowy zawartej na podstawie mianowania potwierdzonej aktem mianowania na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pracujący (nauczanie indywidualne) z dzieckiem które ma orzeczenie o upośledzeniu w stopniu lekkim powinien mieć płacony dodatek 10%? Czy taki dodatek płacimy nauczycielowi który prowadzi zajęcia rewalidacyjne?
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. od 27.08.2019 r. do 06.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. miała być podpisana nowa umowa na czas określony. Czy w związku z tym stara umowa podlega przedłużeniu do 06.09.2019 r.? Z jaką datą zawrzeć nową umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będzie miał od 1 stycznia 2018 r. dodatkowe 10 dni urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Niedawno złożył podanie o rozwiązanie swojego stosunku pracy. Jako dyrektor muszę wpisać informację o zajęciu wynagrodzenia w wydanym świadectwie pracy. Problem polega na tym, że doszło do zbiegu spraw egzekucyjnych. Jak poprawnie wypełnić informację o zajęciu wynagrodzenia? Jak obliczyć wysokość potrąconych kwot?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach (w jednej w pełnym wymiarze na podstawie KN, w drugiej na umowę o pracę na podstawie KP na część etatu) w przypadku przystąpienia do strajku w jednej ze szkół, w której jest zatrudniony powinien świadczyć pracę w drugiej szkole, w której nauczyciele do strajku nie przystąpią? Czy powinien na okres uczestniczenia w strajku złożyć wniosek o urlop bezpłatny w szkole, która w strajku nie uczestniczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe
Styczeń :