Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Niedawno złożył podanie o rozwiązanie swojego stosunku pracy. Jako dyrektor muszę wpisać informację o zajęciu wynagrodzenia w wydanym świadectwie pracy. Problem polega na tym, że doszło do zbiegu spraw egzekucyjnych. Jak poprawnie wypełnić informację o zajęciu wynagrodzenia? Jak obliczyć wysokość potrąconych kwot?
W informacji o zajęciu wynagrodzenia w świadectwie pracy należy wpisać sumę potrąceń komorniczych oraz numery wszystkich spraw egzekucyjnych.Należy zawrzeć informację o zajęciu komorniczym w świadectwie pracy
Jeśli umowa o pracę pracownika rozwiązuje się, a egzekwowana przez komornika z jego wynagrodzenia należność nie została zaspokojona w całości, w ust. 5 świadectwa pracy należy wpisać adnotację o każdym zajęciu komorniczym.
W świadectwie pracy należy wskazać:
- dane komornika, który zajął należność,
- numer sprawy egzekucyjnej,
- wysokość potrąconych już kwot.
Dyrektor musi powiadomić o zakończeniu stosunku pracy
Niezwłocznie należy też powiadomić komornika lub organ prowadzący egzekucję o zakończeniu stosunku pracy.
Kilka spraw komorniczych – jedna łączna kwota potrąceń
Jeśli komornik prowadzi kilka spraw wobec tej samej osoby, to pracodawca powinien wskazać w świadectwie pracy numery wszystkich prowadzonych spraw egzekucyjnych i łączną kwotę potrąconych kwot. O ile przy jednym zajęciu komorniczym nie ma problemu w ustaleniu wysokości potrąconych kwot, o tyle przy kilku zajęciach komorniczych pracodawca nie jest w stanie wskazać, z jakiego tytułu i jaka kwota została ostatecznie potrącona.\
Przykład prawidłowego zapisu w świadectwie pracy
5. Informacja o zajęciu wynagrodzenia:
Wynagrodzenie zajęte przez Komornika Sądowego Rewiru I przy Sądzie Rejonowym ……………… ul ………………, nr sprawy egzekucyjnej: ……………… i ……………… i ……………… itd.
Potrącono z wynagrodzenia pracownika łączną kwotę ……………… zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoby pracujace już w placówce trzeba też sprawdzić w rejestrze przestępców na tle seksualnym? Czy dotyczy to tylko osób, które zostaną dopiero zatrudnione? Czy placówka ma już założyć konto użytkownika instytucjonalnego czy dopiero wtedy gdy zechce zatrudnić nową osobę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam dylemat związany z wypłatą nagrody jubileuszowej dla pracownika odchodzącego na świadczenie kompensacyjne. Do nabycia prawa do tej nagrody będzie brakowało pracownikowi osiem miesięcy. Czy w tej sytuacji należy ją wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi był zatrudniony od 03.03.2014 r. do 30.06.2014 r. na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 lipca pracownik obsługi został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z powyższym: pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy przysługują mu wczasy turystyczne za rok 2014 ? Czy pracownik ma prawo do podwyżki wynagrodzenia, która została przyznana przez dyrektora szkoły od 01.07.2014 r. dla pozostałych pracowników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. w dniu 24.08.2018 r. będzie brała ślub. Następnie będzie zatrudniona w naszej szkole od 01.09.2018 r. na zastępstwo nie dłużej niż do 21.06.2019 r. Czy pracownica może wystąpić do szkoły o 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu w okresie od 03.09.2018 r. do 04.09.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Opis sytuacji: nauczycielka A.A. - kontraktowa, zatrudniona na umowę na czas określony na rok, uczy klasę drugą. Nauczycielka B.B., mianowana, zatrudniona na czas nieokreślony, obecnie w klasie trzeciej. Z przyczyn organizacyjnych w roku przyszłym dla Pani B.B. nie będzie klasy (zbyt mała liczba dzieci zgłosiła się do klas pierwszych). Czy można przenieść panią B.B. do pracy w świetlicy, mimo tego, że pani A.A. kończy się umowa? Natomiast przyczyną mojej decyzji o pozostawieniu pani A.A. jeszcze na rok, jest chęć zapewnienia ciągłości nauczania - nie chcę zmieniać nauczycielki w trakcie trwania etapu edukacyjnego. Czy moja opinia jest wystarczająca, tzn - czy mogę pozostawić tak tę sprawę, czy też jestem zobowiązany do zapewnienia w pierwszej kolejności pracy nauczycielce B.B., jako mianowanej? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe