Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka posiada do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy (ciąża, urlop macierzyński i rodzicielski) w wymiarze 68 dni. Urlop rodzicielski kończy się 24.12.2015r. Che wykorzystać ten urlop bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Od kiedy należny liczyć ten urlop, czy do tego wymiaru należny wliczyć soboty i niedziele? W jakim terminie nauczycielka ma wrócić do pracy?
Uzupełniający urlop wypoczynkowy nauczyciel może wykorzystać w trakcie roku szkolnego. Tak mówią przepisy Karty Nauczyciela. Oznacza to, że urlopu takiego można udzielić w terminie uzgodnionym z nauczycielem, biorąc pod uwagę wniosek nauczyciela oraz organizację pracy szkoły (aby jej nie zakłócić). Może to być zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, może być od stycznia, po przerwie świątecznej. Należy pamiętać, aby udzielić urlopu w częściach z uwagi na ferie zimowe, które są dla nauczyciela nowym urlopem, do którego nabędzie prawo 1 stycznia. Po zakończeniu ferii, należy udzielić pozostałej części zaległego urlopu.
Wymiar urlopu uzupełniającego to maksymalnie 56 dni za rok kalendarzowy (8 tygodni, a tydzień urlopu nauczyciela to 7 dni - razem z sobotą i niedzielą). Od 8 tygodni należy odliczyć wszystkie dni wykorzystanego urlopu (np. 14 dni w trakcie ferii zimowych ) i w ten sposób ustalić wymiar zaległego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Nauczyciel otrzymał powołanie do terytorialnej służby wojskowej na okres od 11.01.2020 r. do 31.12.2022 r. W dniach 11.01.2020 r. do 26.01.2020 r. odbywać będzie 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach pełnienia terytorialnej służby wojskowej.
Pytanie nr 1
W podanym terminie nauczyciel powinien być na urlopie w związku z trwającymi feriami zimowymi. Czy należy nauczycielowi udzielić urlopu uzupełniającego, powołując się na art 66a pkt. KN czy też nie należy się urlop uzupełniający powołując się na art. 66 KN?
Pytanie nr 2
Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch różnych szkołach, w pierwszej szkole na cały etat, w drugiej szkole na część etatu. Druga szkoła będzie wypłacać odprawę wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela, na podstawie oświadczenia nauczyciela, że nie korzystał wcześniej z takiej odprawy. Czy pierwsza szkoła też powinna wypłacić taką odprawę? Czy w tym przypadku w ogóle należy się nauczycielowi odprawa w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuując poprzednie pytanie. Czy osobą zastępującą może być nauczyciel który społecznie pełni funkcję zastępcy dyrektora (nie ma z tego tytułu żadnej zniżki godzin ani żadnej gratyfikacji finansowej), kto i w jaki sposób powinien go powołać? Jaka jest podstawa prawna? Co zrobić gdy ten nauczyciel jest na urlopie zgodnie z kartą nauczyciela i prawem oświatowym (w okresie wakacji mogę zobowiązać nauczyciela do 7 dni pracy), a urlopy się pokrywają.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy nauczyciel przebywający obecnie na urlopie bezpłatnym może skorzystać ponownie z urlopu dla poratowania zdrowia a następnie przejść od 1.09.2025 roku na emeryturę stażową? Dane nauczyciela: Urodzony – 07.04.1968 r. Zatrudniony na stanowisku nauczyciela w szkole publicznej od 01.09.1989 r. i nadal Przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie 1.04.2022 r.- 1.04.2023 r. Przebywa na urlopie bezpłatnym od 1.09.2023 do 31.08.2024 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o poradę prawną – umowa na czas określony a urlop macierzyński.
Pracownica (nauczycielka) miała umowę na czas określony (do 31.08.2013 r.) w tym czasie zaszła w ciążę i umowa została przedłużona do dnia porodu tj. 29 grudnia 2013 r. Nauczycielka cały okres ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim, które upływa z dniem 17 grudnia. W dniu 16 grudnia pracownica złożyła wniosek o wcześniejszy urlop macierzyński – od 18.12.2013 r. .
Czy jeżeli umowa jest zawarta do dnia porodu, to w takiej sytuacji pani przysługuje urlop macierzyński i na jakich zasadach?
Czy datą zakończenia stosunku pracy jest dzień porodu czyli 29.12.2013 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe