Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w maju ma termin porodu, a 31 sierpnia dobiega końca jej umowa o pracę na czas określony. Jak w tym przypadku wygląda kwestia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego takiej pracownicy? Czy umowa rozwiąże się w terminie przewidzianym w umowie? Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłacać będzie zasiłek macierzyński i rodzicielski? Jakie obowiązki ciążą w tym przypadku na pracodawcy? Pracownicy należy się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego czy w piśmie informującym że dyrektor udzielił urlopu macierzyńskiego zawieram tylko ten okres na który jest zawarta umowa czyli do 31 sierpnia 2019 r. ? Czy w tym wypadku pracownica może sobie wybrać czy chce np. 80 % wymiaru podstawy zasiłku czy 100%? Czy pracodawca musi powiadamiać o tym fakcie ZUS?
Ponieważ umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia 2019 r., nauczycielka od dnia porodu do ostatniego dnia pracy skorzysta z urlopu macierzyńskiego. Po tym terminie zasiłek macierzyński będzie wypłacał ZUS, pomimo że nauczycielka nie będzie już na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim - art. 30 ust. 4 i art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645). Zgodnie z art. 31 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a w wysokości 80% przysługiwałby jedynie w razie złożenia w terminie 21 dni od urodzenia dziecka wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Pracodawca jest obowiązany do przedłożenia w ZUS zaświadczenia zawierającego zestawienie składników wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (art. 61 ust. 3 ww. ustawy) oraz powinien wyrejestrować nauczycielkę z ubezpieczeń, celem uzyskania przez nią dalszych wypłat zasiłku z ZUS. Wymagane dokumenty określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów, Dz. U. z 2018 r., poz. 2495: pracodawca składa druk ZUS Z-3, zaś pracownica skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku (ZUS) za zgodność z oryginałem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu w związku z tym otrzyma wypowiedzenie z art. 20 KN. Nauczyciel chce przejść na emeryturę i zwrócił się do mnie z prośbą o skrócenie czasu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Prawdopodobnie w sierpniu miałabym dla niego godziny i mógłby pracować w przyszłym roku w pełnym wymiarze godzin, ale przy zmianie przepisów emerytalnych korzystnie jest dla niego przejść teraz na emeryturę. Czy mogę wyrazić zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy takie skrócenie leży tylko po stronie pracodawcy? Nie bez znaczenia jest tu wysokość odprawy. Odchodzący jest byłym dyrektorem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął studia podyplomowe w celu uzupełnienia swoich kwalifikacji. Jeżeli nauczyciel w tej samej szkole pracuje na dwóch różnych etatach, ale w niepełnych wymiarach godzin, to czy takiemu nauczycielowi należy się urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole (placówka feryjna) nauczycielowi został udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: od września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 r. i od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Z dniem 31 sierpnia 2022 nauczyciel skończył zatrudnienie. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na 2020 i 2021 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do rejestru umów prowadzonego przez Ministerstwo Finansów należy wpisywać umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka religii otrzymała cofnięcie misji do nauczania religii, ale w szkole uczy jeszcze WDŻ – 4 godz., czy dyrektor w tej sytuacji może z tym nauczycielem rozwiązać umowę o pracę (nauczyciel zatrudniony z mianowania)? Co w sytuacji gdy ten nauczyciel ukończył również studia podyplomowe z historii (otrzymał dofinansowanie ze szkoły), czy dyrektor jeśli nie ma możliwości rozwiązania z tym nauczycielem umowy to ma obowiązek zabrać innym nauczycielom uczącym historię godziny ponadwymiarowe z tego przedmiotu i uzupełnić etat temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe