Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z naszej szkoły (feryjnej) jest do dnia 5 kwietnia 2023 r. na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 6 kwietnia 2023 r. do 31 maja 2023 r. nauczycielka będzie przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym za okres wakacji w 2022 r. i ferii w 2023 r., po czym chciałaby przejść na emeryturę. Czy należy się jej jeszcze urlop za tegoroczne wakacje? Jeśli tak, to czy może wydłużyć urlop wypoczynkowy i przejść na emeryturę w lipcu?
Nie ma możliwości wydłużenia urlopu uzupełniającego o urlop bieżący, gdy urlop uzupełniający kończy się 31 maja. Urlop wypoczynkowy (poza urlopem uzupełniającym) może być wykorzystany jedynie w czasie ferii zimowych lub letnich.
Z kolei aby nauczyciel przeszedł na emeryturę musi rozwiązać stosunek pracy. Jeśli chce to zrobić 1 czerwca musi mieć zgodę pracodawcy, inaczej musi złożyć wypowiedzenie, zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. Z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), najpóźniej 31 maja, aby umowa rozwiązała się 31 sierpnia. W tym pierwszym wypadku nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop (za 9 x 5,6 dni), w drugim wykorzysta urlop w czasie ferii letnich.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przyniósł świadectwa pracy w połowie listopada (a przypominano mu kilka razy), więc dodatek stażowy otrzymał od grudnia. Teraz złożył pismo o wyrównanie stażu za wcześniejsze miesiące, czyli od początku zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy postąpić w przypadku prośby nauczyciela o zmniejszenie wymiaru czasu pracy ( z pełnego etatu na połowę?). Nauczyciel ma umowę na czas nieokreślony, jest mianowany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 4 lipca 1975 r do 30 czerwca 1976 roku odbywałem służbę wojskową - zaraz po ukończeniu studiów. Po ukończeniu służby wojskowej podjąłem pracę w szkole z pierwszym dniem roku szkolnego 1976/77 tj. 23 sierpnia 1976 r. Czy w tym przypadku służba wojskowa zalicza się do stażu pracy i nagrody jubileuszowej w 2015 r.?
- Pracownik wykorzystał cały należny mu urlop za rok 2018 r. już w lutym, a następnie złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę w maju tego samego roku. Czy pracodawca poniesie za to jakieś konsekwencje, czy pracownik będzie zmuszony do zwrotu należności za urlop, który został mu udzielony nie proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 25 maja dyrektorzy szkół zostali zobligowani do umożliwienia uczniom klas VIII, a od 1 czerwca uczniom pozostałych klas uczestnictwa na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach. Na terenie szkoły zostały zorganizowane konsultacje w formule, jaką zaproponował MEN: "umożliwienie wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowanie materiału, rozmowa z nauczycielem, możliwość poprawy oceny na potrzebę klasyfikacji". Czy konsultacje, o których wspomina MEN należy rozumieć jako "zajęcia opiekuńcze inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów" (art. 42 ust. 2 KN) czy może jednak jako zajęcia wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (par 6, ust. 2, pkt 8 rozp. o ppp), za które nauczycielowi należy zapłacić? Dodam, że w dniach, w których odbyły się konsultacje pedagodzy zorganizowali wszystkie zajęcia z godnie z planem lekcji i ponadto przeprowadzili jeszcze konsultacje.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe