Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z ponad 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy od 26.01.2018 r. do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim (zwolnienia od lekarza psychiatry). Od 01.09.2018 r. będzie ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia. Pytania: 1. Czy może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca 2018r., następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy a od 01.09.2018 r. iść na urlop dla poratowania zdrowia? 2. Czy musi wykorzystać 182 dni zwolnienia lekarskiego (do 26 lipca), następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy i od 01.09.2018 r. urlop dla poratowania zdrowia? 3. Czy po zwolnieniu lekarskim (po 182 dniach) należy bezpośrednio udzielić urlopu dla poratowania zdrowia? 4. W którym momencie nauczycielka powinna wystąpić do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia?
Zgodnie z art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu siedmioletniej pracy w szkole, warunkującego nabycie prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
W opisanym przypadku, nauczycielka może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca. Nie przekroczy okresu 6 miesięcy niezdolności do pracy, więc będzie się on wliczał do okresu 7-letniej pracy. W trakcie wakacji nauczycielka może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a od 01.09.2018 r. z urlopu zdrowotnego. Przepisy nie uzależniają przyznania urlopu dla poratowania zdrowia od konieczności wykorzystania całego okresu zasiłkowego (182 dni).
Dyrektor szkoły na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza. Przepisy nie określają terminów wydawania skierowania czy składania wniosku. Nauczyciel musi to zrobić w takim terminie, aby zdążyć uzyskać orzeczenie lekarskie przed planowaną datą przejścia na urlop. Uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie:
1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego,
2) wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne,
3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2017 r. mój katecheta będzie pracował w szkole w wymiarze 15/18 - etat (i tam pobiera dodatek wiejski stosownie do wymiaru zatrudnienia ), a w moim przedszkolu 2,5 godz./25 - etat , do tej pory w przedszkolu otrzymywał dodatek wiejski, który był przyznany na stałe. Myślę, że obecnie muszę wypowiedzieć mu ten dodatek (pracuje w przedszkolu 16 lat jako katecheta), proszę o wzór pisma wypowiadającego ten dodatek.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września szkoła prowadzi dziennik elektroniczny. Nauczyciele wpisują tematy, ale nie ma tam miejsca na podpis. W dzienniku papierowym nauczyciel podpisywał każdą przepracowaną godzinę lekcyjną. Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia papierowej listy obecności nauczycieli w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Nasza placówka oświatowa zorganizowała wyjazd dwudniowy, piątek/sobota. W piątek odbyła się Rada Pedagogiczna , w sobotę szkolenie dla nauczycieli. Czy należy się za sobotę dzień wolny- dla nauczycieli?.
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Maja Kuptel-Niska
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Art. 22 ust.3 ustawy KN mówi, że do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu nie ma zastosowania art. 91 b ust.1. Proszę o informację czy nauczyciel religii zatrudniony w 2 szkołach , w jednej 6/18 e, a w drugiej 3/18 etatu powinien otrzymać dodatek wiejski? Wyjaśnienie zamieszczone w portalu wyklucza to prawo. Ja mam wątpliwości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe