Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący wstrzymał wypłatę nagród i dodatków motywujących ze względu na brak środków finansowych. Wyjaśniając, zaznaczył, że są to świadczenia uznaniowe i nie muszą być wypłacane. Sprawa dotyczyła 2013r. i może się powtórzyć w 2014r. Jakie kroki prawne można podjąć, aby przeciwdziałać takim procedurom?
Organ prowadzący upoważniony jest przez ustawodawcę do określenia w drodze regulaminu wysokości stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowych warunków jego przyznawania, jak również wysokości i warunków wypłacania nagród dla nauczycieli.
Ustawa (Karta Nauczyciela) nie daje organowi prowadzącemu uprawnienia do decydowania o wypłacaniu bądź niewypłacaniu powyższych składników wynagrodzenia. Fakt, że świadczenia uznaniowe nie muszą być wypłacane również nie daje OP takiej możliwości.
Dodatek motywacyjny jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela i jeżeli tylko spełnia on warunki do jego przyznania, powinien go otrzymać. Znajduje się on bowiem, obok dodatku za wysługę lat, dodatku za warunki pracy, dodatku funkcyjnego w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), gdzie zostały określone ogólne warunki jego przyznawania.
Jeżeli w 2014 roku sytuacja się nie zmieni, pomocne może się okazać wsparcie związków zawodowych i dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po 1 stycznia 2018r wynagrodzenie dyrektora placówki niepublicznej bez uprawnień szkoły publicznej jest uzależnione od kwoty bazowej jaka przysługuje nauczycielowi dyplomowanemu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele, którzy będą strajkować powinni mieć potrącenia za te dni z wynagrodzenia? Jak należy traktować te dni strajku co do np. nagród jubileuszowych? Czy okres strajku wydłuży o te dni w wypłacaniu nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, doznał złamania paliczka środkowego piątego palca ręki prawej. Jakie są procedury, aby zgłosić zdarzenie w ZUS i jakie są do tego potrzebne dokumenty? Jak należy rozliczyć godziny pracownika/nauczyciela – liczymy tylko stawkę godzin z umowy z danego dnia bez nadgodzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Konserwator w okresie między 26 czerwca a 31 sierpnia będzie wykonywał obowiązki dozorcy za pracowników (dozorców) wykorzystujących urlopy. W niektóre dni miesiąca będzie pracował jak dotąd jako konserwator, w inne (zgodnie z harmonogramem) jako dozorca. W międzyczasie wykorzysta też zaplanowany wcześniej urlop, zgodnie z planem. Został skierowany na badania w zakresie medycyny pracy i nie ma przeciwwskazań do zajmowania stanowiska dozorcy zmianowego. Pytanie brzmi: czy w tej sytuacji można to uznać za powierzenie zgodne z art. 42 § 4 kp i w jakiej formie w tej sytuacji powiadomić o tym pracownika (pisemnie, w formie informacji, że zgodnie z art. 42 § 4 kp, na czas określony od … do… będzie wykonywał obowiązki dozorcy)? Czy na ten czas sporządzić aneks do umowy, ale jak wówczas zaznaczyć, w jakie dni jest konserwatorem, a w jakie dozorcą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku filologia polska w specjalności nauczycielskiej z oligofrenopedagogiką i tytuł magistra filologi polskiej posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej? Jakie kwalifikacje są odpowiednie do tego typu pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe