Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Otrzymałam od organu prowadzącego pismo, w którym prosi się o wyjaśnienie zasad funkcjonowania świetlicy szkolnej oraz zasadności trwającego zatrudnienia kierownika i opiekunów dowozu. Nadmienia, że to zatrudnienie bez świadczenia pracy trwa od 13.03. Nadmienię, że kierownik świetlicy wykonuje swoją pracę zdalnie, tak jak inni nauczyciele. Przesyła materiały i służy w godzinach pracy pomocą uczniom, przychodzi do szkoły na dyżury. Opiekunowie dowozu mają zlecone inne zadania do wykonania. Nie widzę powodu, żeby te osoby straciły w tym czasie pracę. Bardzo proszę o pilną pomoc w udzieleniu odpowiedzi do organu prowadzącego.
Na podstawie § 3a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.) w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r. zadania jednostek systemu oświaty są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Samo wprowadzenie nauki zdalnej nie spowodowało ani pozbawienia możliwości, ani zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nauczycieli-bibliotekarzy. Zasadą jest realizowanie pensum (i ewentualnie godzin ponadwymiarowych) przez wszystkich nauczycieli - § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.). Na zasadzie dobrowolności również przed wprowadzeniem obowiązku nauki zdalnej nauczyciele mogli realizować pensum lub godziny ponadwymiarowe w sposób zdalny (§ 11 ww. rozporządzenia). Dyrektor jako przełożony służbowy mógł także w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły, gdy nie zachodziła potrzeba prowadzenia zajęć w ramach pensum, powierzyć nauczycielowi-bibliotekarzowi inne zadania służbowe w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, które wymienia art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215.
Dyrektor jako przełożony służbowy pracowników niepedagogicznych w czasie, gdy nie zachodziło zapotrzebowanie na pracę na ich dotychczasowych stanowiskach w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły powierzyć inne zadania służbowe za wynagrodzeniem na podstawie art. 81 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.
Dyrektor odpowiada za organizację czasu pracy wszystkich pracowników, a obowiązek ten nie jest wyłączony w czasie nauki zdalnej (art. 94 pkt 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa?
"Z uwagi na to, że nauczyciele oddziału 0 podlegają przepisom o szkołach nieferyjnych, a nauczyciele szkoły - przepisom o szkołach feryjnych, zasadne jest, aby nauczyciel otrzymał dwie osobne umowy" - to cytat z Państwa strony. Pytanie: skąd (podstawa prawna) podział na "feryjne" i "nieferyjne" - KN mówi o tym w innym kontekście. Poza tym, nauczyciel jest zatrudniony w szkole "nieferyjnej", więc dlaczego stosować wobec niego inne przepisy? W związku z tym, proszę o ponowną odpowiedź, bo zagadnienie jest bardzo ważne i podanie podstawy prawnej.Skąd informacja, że nauczyciele "0" podlegają pod przepisy o "szkołach nieferyjnych" oraz jakie to przepisy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Moje pytanie dotyczy możliwości przedłużenia aneksem z datą sierpniową umowy z nauczycielem zatrudnionym do 31 sierpnia 2011, który obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.Nauczycielka chce przerwać po 14 tygodniach urlopu , tj.9.09.2011 .
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.02.2019 r. na zastępstwo - na czas nieobecności innego nauczyciela nie dłużej niż do 21 czerwca 2019 r., w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej. Oddział funkcjonuje w okresie trwania roku szkolnego, w związku z planowanym przesunięciem zakończenia roku szkolnego, również praca w oddziale zakończy się wcześniej. Nauczyciel ma rozliczany urlop z wymiaru 35 dni, co z dniem 19 czerwca? Czy nauczyciel po prostu będzie miał urlop w tym dniu, czy jakoś inaczej powinniśmy zmodyfikować tę umowę, rozwiązać umowę z pracownikiem za porozumieniem stron z dniem 19 czerwca ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o wzór pisma (informacji) zmieniającej warunki pracy. Pierwszy przypadek: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z dniem 01.09 2018 przejdzie na świetlicę, drugi: nauczyciel przyrody będzie miał tylko 14/18 (ponieważ zmienił się siatka godzin i liczba godzin z przyrody zmniejszyła się a n-l nie ma innych kwalifikacji). Poproszę o wzór pisma szczególnie w drugim przypadku ponieważ już wiem, że nauczyciel nie wyrazi zgody i chce przejść na świadczenie z art. 20 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na jakiej podstawie można skrócić realizację etatu do mniej niż 5 dni tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe