Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pedagog w mojej szkole ma drugą umowę na prowadzenie zajęć Tomatis. Czy to prawda, że jako specjalista nie może mieć nadgodzin, a musi mieć drugą umowę? Co z dodatkiem motywacyjnym - czy z drugiej umowy również musi mieć wypłacany dodatek?
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniom zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, jest zadaniem wynikającym ze stosunku pracy m.in. pedagoga szkolnego.
§ 4. 2. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu, szkole i placówce zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i doradcy zawodowi, zwani dalej "specjalistami".
§ 21. 1. Dyrektor przedszkola, szkoły i placówki, o której mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, na podstawie zaleceń zespołu, o których mowa w § 20 ust. 1 pkt 2, ustala dla ucznia formy, sposoby i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane. Wymiar godzin zajęć, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2-5 i ust. 2 pkt 1, ustala się z uwzględnieniem godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
W pierwszej kolejności zatem na godziny zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy przeznaczyć tzw. godziny "karciane". W przypadku pedagogów i innych specjalistów faktycznie trudno mówić o godzinach ponadwymiarowych z Karty Nauczyciela, gdyż godziny ponadwymiarowe to godziny, które przyznaje się w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania.
Jeżeli chodzi o drugą umowę dla pedagoga, to w przypadku prowadzenia zajęć tego samego rodzaju, a tym przypadku tak właśnie jest, nie można zawierać dwóch odrębnych umów.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (I PKN 43/97):
"Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 4 sierpnia 2017 r. Od 1 września 2017 r. zatrudniony była jako nauczyciel kontraktowy. Od 7 sierpnia 2019 r. do 3 kwietnia 2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 4 kwietnia 2020 r. do 26 marca 2021 r. – na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Następnie wykorzystała urlop uzupełniający od 27 marca 2021 r. do 23 maja 2021 r., a następnie urlop wychowawczy od 24 maja 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. 1 września 2021 r. wróciła do pracy i złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Ile będzie trwał w tym konkretnym przypadku staż na nauczyciela minowanego w aspekcie nowych przepisów oraz opisanych przerw w związku z nieobecnościami? Poproszę o wskazanie daty zakończenia stażu na nauczyciela mianowanego. Kiedy należy złożyć dokumenty do organu prowadzącego? Jakie daty powinien obejmować plan rozwoju zawodowego tej nauczycielki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający w izolacji może pracować zdalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy trzymiesięczny okres wypowiedzenia naliczany jest od dnia odwołania czy rezygnacji?
Zastępca dyrektora w styczniu br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 sierpnia. Czy dyrektor szkoły powinien wręczyć odwołanie ze stanowiska do 31 maja br. (zachowanie trzymiesięcznego okresu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien postąpić dyrektor w sytuacji, jeśli nauczyciel zajęć rewalidacyjnych nie zrealizował w cyklu wymaganych 190 godzin zajęć z powodu nieobecności ucznia? A jak postąpić, gdy przyczyną niezrealizowanych godzin jest nieobecność nauczyciela w pracy? Czy dyrektor pwinien zapewnić realizację, zlecając nauczycielowi godziny ponadwymiarowe płatne?
- W związku ze zmianą przepisów i nowym podziałem teczki akt osobowych na 4 części nadal teczki w naszej szkole prowadzone są w wersji papierowej. Czy dokumenty sprzed 01.01.2019 r. powinny być przechowywane przez 50 lat ? A dokumenty sporządzone od 01.01.2019 r. 10 lat? Oczywiście chodzi mi o pracowników, którzy np. 24.05.2019 r. odchodzą na emeryturę. Jak napisać takiej osobie pismo informujące o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej? Załóżmy, że pracownica odchodząca na emeryturę ma 65 lat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe