Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie terminu wypłaty nagrody jubileuszowej dla nauczyciela. Lata pracy mijają 31 sierpnia - czy termin wypłaty to 31 sierpnia, czy może 1 września? (rozporządzenie MENiS z dnia 30 października 2001 r. paragraf 3.1) dziękuję
§ 2. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania:
Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.
czyli w naszym przypadku 31 sierpnia.
§ 3. 1. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.
Termin wypłaty nagrody to 31 sierpnia. Jeżeli z jakichś powodów nie będzie możliwa wypłata nagrody, wówczas można jej dokonać we wrześniu, ale trzeba sprawdzić, które wynagrodzenie będzie korzystniejsze dla nauczyciela i od takiej korzystniejszej podstawy obliczyć wysokość nagrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy zatrudniania nauczycieli pracujących w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, które jest partnerem gminy w realizacji projektu unijnego. W projekcie uczestniczą szkoły prowadzone przez gminę i jedna przez stowarzyszenie. Nauczyciele szkół prowadzonych przez gminę będą zatrudnieni na podstawie KN (godziny ponadwymiarowe wg stawki nauczyciela dyplomowanego z pp). Nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej zatrudnieni są na podstawie Kodeksu Pracy. Moje pytanie brzmi: jakie zasady wynagradzania powinny być stosowane wobec nauczycieli szkoły stowarzyszeniowej realizujących projekt? (wg zaleceń Urzędu Marszałkowskiego niedopuszczalne są umowy-zlecenia). Czy realizowane przez tych nauczycieli godziny powinny być wynagradzane wg. ich stawek zaszeregowania (2000 zł. miesięcznie podstawy + dodatek za wysługę lat)? Czy możliwe jest wynagradzanie tych nauczycieli wg odrębnego regulaminu wynagradzania za realizację projektów z udziałem środków unijnych, gdzie zapisane byłyby godzinowe stawki wynagrodzenia takie, które wynikają dla nauczycieli szkół prowadzonych przez gminę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jestem dyrektorem szkoły Gimnazjum w Warnicach i wynikł duży problem z którym nie umiem sobie poradzić. W pierwszej połowie maja czekałam na decyzje wójta w sprawie arkusza organizacyjnego, ponieważ wiązało się to z przydziałem dodatkowych godzin w tym w-f. W tym samym czasie uprzedziłam nauczycielkę ( mianowana niepełnie zatrudniona 17/18 etatu) o możliwości dalszego zmniejszenia godzin, ponieważ zmniejsza nam się liczba oddziałów. Nauczycielka przyjęła to normalnie zdając sobie sprawę z tej sytuacji. W zwiąku z dużymi uroczystościami szkoły pismo i dalsza rozmowa przełożona została na 24 maja i w tym czasie nauczycielka poszła na zwolnienie. Pismo o zmniejszeniu godzin otrzymała pocztą. Odpowiedź zwrotną od w/w nauczycielki otrzymałam 7.czerwca, w którym nie zgadza się z tą decyzją, napomknęła, że chce skorzystać z przeniesienia w stan nieczynny, ale nie jest jeszcze pewna. Ja nauczycielki nie miałam zamiaru zwolnić, ale nie mam więcej godzin. nauczycielka żąda ode mnie pisma o wypowiedzeniu a 31 maj już minął. Nie mogłam dać wcześniej wypowiedzenia bo nie znałam późniejszej decyzji nauczycielki. I co dalej, jak można wybrnąć z tej patowej sytuacji.
- Jesteśmy szkoła niepubliczną. Zatrudniamy nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat 24/24, realizuje również 4 godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z naszym regulaminem dotyczącym godzin ponadwymiarowych, nauczyciel dostaje dodatek za godziny ponadwymiarowe (dydaktyczne) w stałej wysokości miesięcznej. Dodatek ten uzależniony jest od liczby godzin ponadwymiarowych i stopnia awansu nauczyciela. Nauczyciele dostają ten dodatek w stałej wysokości, bez względu na to czy zrealizowali wszystkie godziny ponadwymiarowe.
W związku z tym, czy prawidłowy jest zapis w regulaminie, że: dodatek za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński. Dodatek ten uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego? Przykład: pracownica choruje przez 15 dni, wysokość dodatku za godziny ponadwymiarowe wynosi 347,94 zł; czyli za okres choroby dodatek ten by wyniósł: 347,94-(347,94:30x15)=173,97
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie wymiar czasu pracy nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Czy w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciele realizują z uczniami tzw. godziny karciane - w jakim wymiarze? Czy muszą je dokumentować? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- W sobotę szkoła organizuje choinkę szkolną dla wszystkich uczniów. W tym dniu przychodzą wszyscy nauczyciele i zajmują się opieką nad dziećmi w czasie 2 godzin. Ile czasu/dni przysługuje do odbioru temu nauczycielowi i w jakiej formie? (czy też zajęcia opiekuńcze, 2 godziny czy cały dzień...) Czy ten dzień/godziny nauczyciel ma otrzymać na wniosek złożony przez siebie, czy należy przyznać z urzędu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe