Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkoła niepubliczną. Zatrudniamy nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat 24/24, realizuje również 4 godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z naszym regulaminem dotyczącym godzin ponadwymiarowych, nauczyciel dostaje dodatek za godziny ponadwymiarowe (dydaktyczne) w stałej wysokości miesięcznej. Dodatek ten uzależniony jest od liczby godzin ponadwymiarowych i stopnia awansu nauczyciela. Nauczyciele dostają ten dodatek w stałej wysokości, bez względu na to czy zrealizowali wszystkie godziny ponadwymiarowe. W związku z tym, czy prawidłowy jest zapis w regulaminie, że: dodatek za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński. Dodatek ten uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego? Przykład: pracownica choruje przez 15 dni, wysokość dodatku za godziny ponadwymiarowe wynosi 347,94 zł; czyli za okres choroby dodatek ten by wyniósł: 347,94-(347,94:30x15)=173,97
Obowiązujące przepisy nie przewidują prawa do jakiejkolwiek części wynagrodzenia za pracę za okres nieświadczenia pracy z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego (art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Wprowadzenie w regulaminie wynagradzania postanowienia, że dodatek za pracę w godzinach ponadwymiarowych podlega obniżeniu o (nie przysługuje za) czas nieobecności w pracy jest dopuszczalne oraz spowoduje, że ten składnik wynagrodzenia będzie uwzględniany w podstawie zasiłków (chorobowego, opiekuńczego) wypłacanych z ubezpieczenia społecznego, zgodnie z art. 36 ust. 1, art. 38 ust. 1 i art. 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 870). Po takiej zmianie dodatek wejdzie również w skład wynagrodzenia chorobowego – art. 92 § 2 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor Zespołu Szkół wybiera się do sanatorium na trzy tygodnie. Wcześniej kilkakrotnie był na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinien dokonać przekazania obowiązków wicedyrektorowi? Czy przekazuje obowiązki jednemu wicedyrektorowi czy obu wicedyrektorom? Proszę o podanie przykładowego wzoru pisma oraz podanie podstawy prawnej.
- Klasy IV i V są połączone tylko na wychowaniu fizycznym. Czy nauczycielowi w związku z tym przysługuje dodatek za pracę w trudnych warunkach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach (w jednej w pełnym wymiarze na podstawie KN, w drugiej na umowę o pracę na podstawie KP na część etatu) w przypadku przystąpienia do strajku w jednej ze szkół, w której jest zatrudniony powinien świadczyć pracę w drugiej szkole, w której nauczyciele do strajku nie przystąpią? Czy powinien na okres uczestniczenia w strajku złożyć wniosek o urlop bezpłatny w szkole, która w strajku nie uczestniczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam również podyplomowe studia z zakresu terapii pedagogicznej i zarządzanie oświatą. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora zespołu szkół (skład: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum)?
- Jestem nauczycielem, mgr nauczania początkowego (taki mam wpis na dyplomie). 1 września będę miała 35 lat pracy. Od 1.08.1996 r. pełnię funkcję dyrektora szkoły i przedszkola. Obecnie dobiega końca maja 22 letnia kadencja na stanowisku dyrektora. W kwietniu tego roku ogłoszono konkurs. Nie przystępuję do konkursy, chcę wrócić na stanowisko nauczyciela klas I-III, ponieważ przez 17 lat, w każde wakacje są remonty (a mój urlop to fikcja). Od września chciałabym uczyć w klasie I. Nauczycielki, które uczą w klasie III: jedna rok przed emeryturą, dwie z 20-letnim stażem pracy z kwalifikacjami również do przedszkola. Jedna z nich postanowiła "kopać" pode mną i wszelkimi sposobami chce mnie pozbawić pracy na stanowisku nauczyciela klasy I. Nie znam kandydatów na stanowisko dyrektora. Czy mogę stracić pracę i nie dostać klasy I?
Nie jestem w konflikcie z rodzicami, nie choruję, w pracy z uczniami miałam wiele osiągnięć.
Czy podpisy rodziców zebrane przez nauczycielkę (mogą pozbawić mnie pracy na stanowisku wychowawcy klasy I). Nie wiem co mówi nauczycielka do rodziców?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe