Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w sprawie dni wolnych w czasie przerw świątecznych.Wlicza się je do 54 dni wolnych a nie są urlopem więc jak za nie płacić zgodnie z prawem a nie tysiącami dziwnych komentarzy.
Dni wolne w czasie przerw świątecznych są jedynie wolne od zajęć. Nie stanowią urlopu wypoczynkowego nauczycieli, a zatem wchodzą do czasu pracy. Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W czasie wolnym od zajęć, wynikającym z organizacji roku szkolnego, nauczyciel może uzupełniać dokumentację szkolną, przygotowywać lekcje, sprawdziany, testy, sceniariusze imprez szkolnych itp., sprawdzać zeszyty, sprawdziany, wypracowania itp., czy też kształcić się we własnym zakresie.
Za te dni należy więc płacić tak samo jak za każdy inny dzień pracy.
Dni wolnych przypadających w trakcie przerw świątecznych nie wlicza się jednak do czasu przepracowanego liczonego na potrzeby sprawozdań GUS-u. W tych sprawozdaniach podaje się bowiem tylko godziny dydaktycze, wychowawcze i opiekuńcze, czyli te wchodzące w pensum nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Komu przydzielić zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Chodzi o zajęcia dla ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym (ma w orzeczeniu zalecone zajęcia rewalidacyjne, które ma prowadzić socjoterapeuta - nie ma takiego specjalisty w szkole.) Kto ma prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne przewidziane w nowym prawie oświatowym?
- Czy rozporządzenie o zwiększeniu liczby godzin do dyspozycji nauczyciela dotyczy także przyszłorocznej klasy 8, czy należy dla tych uczniów zaplanować np. 4 godziny?
- Nauczyciel zatrudniony od 09.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniach 21.01-25.01.2019 r., 28.01-10.02.2019 r.,1.04.2019 r., 05.04-27.05.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od dnia 28.05.2019 r. był na urlopie macierzyńskim. Czy w/w osoba nabyła prawo do 13 pensji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń z Zespołem Aspergera, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w szkole ponadgimnazjalnej realizował w roku szkolnym 2017/2018 nauczanie indywidualne. Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem otrzymywali dodatek za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych. W bieżącym roku szkolnym zespół nauczycieli i specjalistów dokonując wielospecjalistycznej oceny ustalił, że uczeń będzie na wybrane zajęcia uczęszczał wspólnie z klasą a pozostałe zgodnie z zapisami zawartymi w paragrafie 6 pkt. 8 Rozporządzenia MEN z dnia 28.08.2017 r. będą realizowane indywidualnie z uczniem. Czy w tej sytuacji nauczycielom będzie przysługiwał dodatek za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami prawa w zakresie udzielania zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem i możliwości wykorzystania opieki w formie godzinowej (zamiast 2 dni) proszę o informację. Jak rozliczyć "godzinowo" nauczyciela w sytuacji kiedy w planie zajęć w określone dni wypada 2 lub 3 godziny planowe, wybiera dzień kiedy ma np. 2 godziny to czy de facto może skorzystać z 8 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe