Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o udzielenie instrukcji dotyczącej dalszej realizacji awansów następujących osób: osoba 1 (nauczyciel wychowania przedszkolnego) pracujący w przedszkolu od września 2015 r, który odbył staż na nauczyciela kontraktowego, bez przerwy w pracy. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskany 22.06.2016 r. Składając wniosek o rozpoczęcie stażu 02.07.2018 na nauczyciela mianowanego. Moje pytanie brzmi:czy poprawnie został zrealizowany czas stażu? Jak długo będzie realizowany staż na mianowanego? osoba 2 (nauczyciel wychowania przedszkolnego) pracujący w przedszkolu od września 2015 r, który odbył staż na nauczyciela kontraktowego, stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała 22.06.2016. W okresie od 12.02.2017 do 10.02.2018 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, od 12.02.2018-26.03.2018 przebywała na urlopie wypoczynkowym. Jak ma się jej nieobecność do realizacji dalszego stopnia awansu na nauczyciela mianowanego? osoba 3 (nauczyciel wychowania przedszkolnego) stopień nauczyciela kontraktowego uzyskany 30.06.2017, jak po zmianach w przepisach wyglądać będzie dalej awans na nauczyciela mianowanego? osoba 4 (nauczyciel języka angielskiego) osoba zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze czasu pracy 6/40. Moje pytanie brzmi: nie może realizować awansów w naszej placówce ze względu na niski wymiar czasu pracy? Pytania dotyczą niepublicznego przedszkola. Dziękuję za odpowiedź. Czy w każdym opisanym przypadku realizacji awansów na nauczyciela mianowanego ja jako dyrektor placówki niepublicznej mogę być opiekunem stażu?
Ad 1. Nauczyciel prawidłowo odbył staż na nauczyciela kontraktowego i przepracował z nim 2 lata, a w związku z tym na podstawie przepisu przejściowego może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego od 1 września 2018 r. - art. 130 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203. Staż będzie trwał 2 lata i 9 miesięcy, a opiekunem stażu może być dyrektor z kwalifikacjami nauczyciela – art. 9c ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967.
Ad 2. Nauczycielka również podlega ww. regulacji przejściowej. Ponieważ art. 130 UoFZO nie definiuje pojęcia „przepracowania 2 lat” od uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego, należy uznać, że wystarczające jest pozostawanie w zatrudnieniu z tym stopniem awansu, także gdy korzystała z urlopów związanych z rodzicielstwem i z urlopu wypoczynkowego (za wyjątkiem urlopu bezpłatnego). Staż może rozpocząć we wrześniu 2018 r. na swój wniosek złożony nie później niż w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć, a opiekunem stażu może być dyrektor będący nauczycielem – art. 130 UoFZO, art. 9c ust. 1 pkt 2 i ust. 4 i art. 9d ust. 1 KN.
Ad 3. Nauczyciel kontraktowy, który uzyskał stopień awansu 30 czerwca 2017 r. będzie mógł rozpocząć staż najwcześniej we wrześniu 2020 r., a we wrześniu 2019 r. - gdy będzie się legitymować wyróżniającą oceną pracy – art. 9d ust. 4 i 4a KN. Opiekunem stażu może być dyrektor będący nauczycielem – art. 9c ust. 4 KN.
Ad 4. Jeśli jest to jedynie miejsce pracy nauczyciela w oświacie, nie może realizować stażu w niepublicznym przedszkolu – art. 91b ust. 2 pkt 3 KN. Natomiast jeśli łącznie u wszystkich pracodawców w oświacie nauczyciel pracuje co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć, a chce realizować staż, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora jednostki oświatowej, który wykonuje czynności związane z odbywaniem stażu przez nauczyciela, w tym powołuje opiekuna stażu, dokonuje oceny pracy nauczyciela po zakończeniu stażu oraz wskazuje nauczycielowi właściwego dyrektora szkoły lub właściwy organ do złożenia wniosku o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego – art. 91b ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 22 ust. 4 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o Regulamin Oceny Pracy Nauczyciela obowiązujący od stycznia 2019 r. oraz kryteriów oceny pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie, w akcie awansu na nauczyciela kontraktowego omyłkowo do tej pory wpisywano jako tryb odwoławczy od decyzji, miejscowego kuratora, a nie organ prowadzący szkołę. Czy taki akt nadania jest poprawny, a może nieważny, czy należy dokonać sprostowania i w jaki sposób administracyjny to uczynić? Dziękuję za odpowiedź?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła wniosek 1.09.2017 r. o rozpoczęcie stażu w celu uzyskania awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego. Staż ten został wydłużony o 1 m-c i 3 dni ze względu na zwolnienie lekarskie do 03.07.2020 r. Kiedy ta nauczycielka najwcześniej może złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego? czy jeżeli organ wyda decyzję o nadaniu stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r. danego roku to ta osoba powinna uzyskać podwyżkę od 1 stycznia 2021 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek poinformowania Kuratorium Oświaty o postępowaniu kwalifikacyjnym na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mając ukończony l stopień studiów wyższych uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. 2 miesiące po wydaniu decyzji o nadaniu stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielka uzyskała dyplom ukończenia studiów II stopnia. Nauczycielka nie wystąpiła z wnioskiem o wydanie nowego aktu i po roku zmieniła miejsce pracy. Odbyła staż na stopień nauczyciela mianowanego i złożyła wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego. Przy analizie formalnej zakwestionowano akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, który nie uwzględnia wyższego poziomu wykształcenia. Do którego dyrektora powinna złożyć wniosek o wydanie nowego aktu? Czy do tego który wystawił akt po postępowaniu kwalifikacyjnym (tam już od kilku lat nie pracuje) czy do dyrektora szkoły, w której aktualnie jest zatrudniona?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe