Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zatrudnionego na zastępstwo. Czy należy mu udzielić urlopu proporcjonalnie? Pracownik posiada umowę na zastępstwo od września, przy z góry wiadomym terminie obowiązywania (osoba zastępowana jest na rocznym urlopie macierzyńskim).
Na podstawie art. 43 ust. 1 USTAWY z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.
Zasadą jest, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy,
w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu
roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 kodeksu pracy).
W 2014 roku pracownikowi przysługuje zatem urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (1/12 za każdy miesiąc). W 2015 roku, jeżeli okres umowy nie obejmuje całego roku, urlop również będzie proporcjonalny.
Zgodnie z art. 1551 § 1 KP, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Tak się może stać, gdy pracownik zatrudniony jest przez cały rok (tak wynika z umowy), wykorzysta pełny wymiar urlopu, po czym z jakiegoś powodu zostanie z nim rozwiązany stosunek pracy (wypowiedzenie, przejście na emeryturę, czy jakikolwiek inny sposób rozwiązania umowy). Jeżeli jednak z góry wiadomo, że pracownik będzie pracował niecały rok kalendarzowy, bo umowa jest zawarta na czas określony, przysługuje mu urlop proporcjonalny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto może dokonać oceny kwalifikacji nauczyciela czy posiadane kwalifikacje są zgodne z nauczanym zawodem, przedmiotem lub zakresem materiału czy nie? Do kogo należy decyzja i do kogo możemy się od niej odwołać?
- W 2004r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania wygrał konkurs na stanowisko dyrektora innego przedszkola. Wówczas to poprosił pisemnie dyrektora placówki, w której nauczyciel miał wykonywać zadania po przeniesieniu, o przeniesienie w trybie art.18 ust.4 KN. Na tę prośbę zgodę wyraził dyrektor przedszkola zatrudniającego wówczas nauczyciela. Zgodę tę odbiera od nauczyciela dyrektor przedszkola, do którego nauczyciel miał zostać przeniesiony, jako organ odpowiedzialny za dokonanie zmiany miejsca pracy – art. 18 ust. 4 KN. A następnie zwrócił się do organu prowadzącego o opinie w/w sprawie i oczywiście otrzymał pozytywną odpowiedź. Czy na tym procedura przeniesienia miała się zakończyć? Czy nauczyciel powinien wówczas otrzymać odpowiedź i pisemne przeniesienie? Czy był zatrudniony w nowej placówce tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli 15 lat? Nauczyciel od 01.09.2019 r. nie będzie już dyrektorem, czy będzie nauczycielem placówki w której pełnił funkcję dyrektora, czy powraca do placówki, która go zatrudniała przed pełnieniem funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma 20 dni urlopu. Umowa zawarta jest do końca lipca 2020 r. czyli ma do wykorzystania 12 dni urlopu wypoczynkowego (w tym 4 na żądanie). W regulaminie ZFŚS istnieje zapis, że aby otrzymać dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie należy korzystać z takiej formy w czasie urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych). Czy pomimo takiego zapisu istnieje możliwość rozłożenia urlopu na krótsze okresy z możliwością uzyskania tego świadczenia pieniężnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- Jakie dokumenty powinien przedstawić nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, a wcześniej przepracował 16 lat jako asystent na uczelni, aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Jaka jest w takim przypadku procedura przyznawania stopnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe