Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy ścieżki zawodowej na nauczyciela mianowanego. W szkole prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej etat wynosi 34 godziny. Czy w zaświadczeniu dyrektora o zatrudnieniu może być następujący zapis (zgodny z umową o pracę): w dniu wydania zaświadczenia nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 27 godzin dydaktycznych w tygodniu tj. 0,79 etatu, na czas nieokreślony. Czy etaty muszę być przeliczane na tzw. 18?
Na podstawie art. 91b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela należy stwierdzić, że nauczycieli szkoły niepublicznej nie dotyczy art. 42 ust. 3 cytowanej ustawy – zatem to organ prowadzący ustala pensum nauczycieli w ramach uregulowań wynikających z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.).
Zgodnie z zapisami § 9 ust. 1 pkt 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200) do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego dołącza się zaświadczenie dyrektora szkoły zawierającego informację m.in. o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż.
Zatem w zaświadczeniu dyrektora o zatrudnieniu można zapisać (co potwierdzono w pytaniu jako zgodne z umową o pracę): „w dniu wydania zaświadczenia nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 27 godzin dydaktycznych w tygodniu tj. 0,79 etatu, na czas nieokreślony”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel stażysta, który rozpoczął staż we wrześniu 2018 i podpisał umowę na 2 lata i 9 miesięcy, może mieć skrócony staż?
Jednocześnie proszę o uwzględnienie opinii o dodatku 1000 zł dla stażysty.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w grudniu 2020 r. została nauczycielem mianowanym. Kiedy musi złożyć wniosek o ocenę pracy? Kiedy musi złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym osoba zatrudniona na stanowisku asystenta nauczyciela, umowa o pracę, posiada kwalifikacje kierunkowe może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Czy musi być nauczycielem wychowawcą, by to uczynić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam na zastępstwo do kwietnia nauczyciela początkowego (pierwsza praca) bez kwalifikacji za zgodą KO.
1) Czy nauczycielowi należy się dodatek na start?
2) Jeśli w kwietniu 2024 r. podpiszę z nim umowę na 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami to będę mogła wypłacić mu dodatek na start?
3) Czy ten nauczyciel może rozpocząć awans?
4) Czy mogę mu przydzieli mentora?
5) Czy może otrzymać bon na laptopa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź - Proszę o udzielenie instrukcji dotyczącej dalszej realizacji awansów następujących osób:
osoba 1 (nauczyciel wychowania przedszkolnego) pracujący w przedszkolu od września 2015 r, który odbył staż na nauczyciela kontraktowego, bez przerwy w pracy. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskany 22.06.2016 r. Składając wniosek o rozpoczęcie stażu 02.07.2018 na nauczyciela mianowanego. Moje pytanie brzmi:czy poprawnie został zrealizowany czas stażu? Jak długo będzie realizowany staż na mianowanego?
osoba 2 (nauczyciel wychowania przedszkolnego)
pracujący w przedszkolu od września 2015 r, który odbył staż na nauczyciela kontraktowego, stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała 22.06.2016. W okresie od 12.02.2017 do 10.02.2018 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, od 12.02.2018-26.03.2018 przebywała na urlopie wypoczynkowym. Jak ma się jej nieobecność do realizacji dalszego stopnia awansu na nauczyciela mianowanego?
osoba 3 (nauczyciel wychowania przedszkolnego)
stopień nauczyciela kontraktowego uzyskany 30.06.2017, jak po zmianach w przepisach wyglądać będzie dalej awans na nauczyciela mianowanego?
osoba 4 (nauczyciel języka angielskiego) osoba zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze czasu pracy 6/40. Moje pytanie brzmi: nie może realizować awansów w naszej placówce ze względu na niski wymiar czasu pracy? Pytania dotyczą niepublicznego przedszkola. Dziękuję za odpowiedź.
Czy w każdym opisanym przypadku realizacji awansów na nauczyciela mianowanego ja jako dyrektor placówki niepublicznej mogę być opiekunem stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe