Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczniowie klasy drugiej realizują program języka angielskiego w zakresie rozszerzonym. Grupa jest jednak bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o poziom języka - są w niej zarówno uczniowie bardzo dobrzy, planujący studia na filologii angielskiej, jak i osoby, które zakończyły rok z oceną dopuszczającą i nie chcą podchodzić do matury z angielskiego na poziomie rozszerzonym. Po konsultacji z uczniami w klasie trzeciej chcielibyśmy utworzyć w tej klasie dwie grupy - "bardziej" i "mniej" zaawansowaną. Pytanie dotyczy drugiej z wymienionych: 1. Czy nauczyciel może wybrać dla tych uczniów podręcznik na poziomie niższym niż realizowany w klasie drugiej, żeby pomóc im dobrze przygotować się do matury na poziomie podstawowym? (w klasie pierwszej i drugiej przerobiono większość treści z poziomu rozszerzonego, brakujące można uzupełnić w klasie trzeciej, ale nie w takim zakresie jak w grupie "zaawansowanej").
Prawo oświatowe nie rozstrzyga takich kwestii. Decyzja i odpowiedzialność należy do szkoły. Nauczyciel zna uczniów, ich możliwości i predyspozycje. Jeśli praca potwierdza, że poziom rozszerzony z grupą uczniów nie przynosi założonych celów, natomiast na poziomie podstawowym będzie dla uczniów korzystniejsza, podpowiedź wydaje się być oczywista. Zawsze należy kierować się dobrem ucznia. Jeśli chodzi o wybór przedmiotów maturalnych zdawanych na poziomie rozszerzonym - zdający powinien kierować się własną znajomością materiału z przedmiotów oraz wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni, którą wybierze.W mojej opinii, podziału uczniów na poziomy nauczania należy dokonać na podstawie testów o właściwym stopniu trudności, omówić propozycje rozwiązań zarówno z uczniami, jak i ich rodzicami (mimo pełnoletniości uczniów), zgromadzić właściwą dokumentację. Do pracy nad diagnozą włączyć pedagoga , zmodyfikować koncepcję pracy szkoły (w zależności od potrzeb), program wychowawczy szkoły, uwzględniając wnioski z pracy z grupą, o której mowa w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w roku szkolnym 2012/2013 można łączyć dzieci 6-letnie i 7-letnie w klasie pierwszej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można w ciągu roku szkolnego zmienić aneksem arkusz organizacyjny. Obecnie mamy klasy łączone (kl.II i III szk.podst) zajęcia z muzyki i techniki. Razem jest 26 uczniów. Czy można np. od II semestru rozdzielić te klasy i nie prowadzić zajęć łączonych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku ucznia Technikum Budowlanego, który ubiega się o nauczanie indywidualne wymagane jest zaświadczenie określające możliwość dalszej realizacji praktycznej nauki zawodu wydane przez lekarza medycyny pracy? Czy obowiązuje p.5 &6 rozporządzenia w sprawie orzeczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole podstawowej funkcjonuje przedszkole (dawna "0"). Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: 2,5-4-latki i 5-6- latki. Jakie dokumenty powinien mieć dyrektor szkoły dotyczące funkcjonowania przedszkola?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wystawienia duplikatu świadectwa Panu,który uczęszczał do mojej placówki tylko jeden rok 1992/1993 do klasy V. W pierwszym semestrze miał praktycznie w większości oceny niedostateczne, zaś w drugim semestrze praktycznie nieklasyfikowany. Moje pytanie brzmi czy powinnam mu wystawić świadectwo z wpisami nieklasyfikowany i na jakim wzorze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe