Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ukończył studia licencjackie na UG kierunek logopedia, specjalizacja nauczycielska. Odbył praktykę pedagogiczną w wymiarze 75 godzin. W suplemencie jest napisane, że posiada kwalifikacje jako nauczyciel logopeda i języka polskiego. Czy może uczyć w szkole podstawowej i w gimnazjum, czy tylko w szkole podstawowej?
Na podstawie § 3 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach (oraz szkołach podstawowych - § 4) posiada m.in. osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z § 21.2. rozporządzenia osoba, która ukończyła studia licencjackie w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy również w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Przez przygotowanie pedagogiczne rozporządzenie określa nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Aby posiadać przygotowanie pedagogiczne, nauczyciel musiłaby w trakcie studiów odbyć dwukrotnie praktykę pedagogiczną - 2 x po 75 godzin (możliwe, że tak właśnie było).
Powyższy wymóg dot. wymiaru przygotowania pedagogicznego nie dotyczy osób, które przed 31.10.1991 r. uzyskały przygotowanie pedagogiczne w formach i wymiarze zgodnym z obowiązującymi wówczas przepisami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica naszego przedszkola (woźna oddziałowa), zatrudniona na czas nieokreślony, po wykorzystaniu 180 dni zwolnienia lekarskiego od 25.04.2012 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym (27.04.2012 – 23.10 2012). 90. dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada na dzień 25.07.2012 r. Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia od dnia 26.07.2012 r. (pracownica nie ukończyła jeszcze 50. roku życia). Kiedy powinnam wysłać pismo - rozwiązanie umowy oraz świadectwo pracy? Z uzyskanych informacji wiem, że w chwili obecnej przebywa za granicą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli pracownik od 1 września jest na urlopie rodzicielskim, to z jaką datą podpisuję z tym pracownikiem angaż?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy czynnemu nauczycielowi pobierającemu emeryturę (bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy po wieku 55 lat, 30 latach pracy w tym przy tablicy), po rozwiązaniu przez pracodawcę stosunku pracy na mocy z art. 20 KN również należą się stosowne odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2006 r. nauczycielka przeszła na emeryturę z Karty Nauczyciela. Jako emeryt podjęła pracę w Starostwie Powiatowym, gdzie zajmowała się oświatą. Zawiesiła częściowo emeryturę i pobierała również wynagrodzenie z umowy o pracę (ze starostwa). W 2011 roku otrzymała od pracodawcy (dyrektora szkoły) pismo z informacją, że nie może korzystać z funduszu socjalnego szkoły i starostwa jednocześnie. Interpretacje prawne w tym temacie wskazują, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta. W tej sprawie wypowiedział się Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o opinię prawną w następującej kwestii: 1. Czy były pracownik szkoły mógł korzystać jednocześnie/podwójnie z funduszu świadczeń socjalnych (szkoły i Starostwa Powiatowego)?; 2. Po zakończeniu pracy w Starostwie Powiatowym, z którego funduszy socjalnego emeryt- były pracownik będzie mógł korzystać (szkoły czy Starostwa Powiatowego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, 30 lat pracy, wiek :54 lata przebywający na urlopie bezpłatnym od 01.09.2013 r. do 31.08.2014 r. może otrzymać wypowiedzenie z pracy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe