Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole księgowa nalicza i wypłaca pensje pracowników. Czy jest to zgodne z dyscypliną finansów publicznych? Czy dyrektor szkoły za taką sytuację w razie kontroli poniósłby konsekwencje – i jakie? Czy też jest to dopuszczalne, kiedy organ prowadzący (miasto) nie zgłasza zastrzeżeń?
Księgowa posiada powyższe uprawnienia pod warunkiem, że dyrektor jako osoba wykonująca zadania pracodawcy upoważnił ją do obliczania i wypłacania wynagrodzeń pracownikom szkoły, zgodnie z art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), art. 31 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.) i art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 305 ze zm.). Odpowiedzialność za prawidłowość wykonywania tych zadań na gruncie prawa pracy i dyscypliny finansów publicznych nadal ponosi dyrektor, niezależnie od tego, że odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetowej może również ponieść księgowa, jeśli prawidłowo powierzano jej omawiane obowiązki (art. 53 ust. 1 i UoFP oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Dz. U. z 2021 r., poz. 289; a także: orzeczenie GKO z 13 października 2005 r., nr DF/GKO/Odw.-44/60/RN-16/2005/353 oraz orzeczenie GKO z 1 lipca 2010 r., BDF1/4900/50/57/10/1381).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wychowawca w internacie z uczniami niepełnosprawnymi pracuje tygodniowo 24 godziny. Ile godzin najwięcej może wynosić jego dyżur nocny (8 - zgodnie z Kp, czy może trwać 9)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację ile czasu mają pracodawcy na ponowne ułożenie akt osobowych pracowników (wersja papierowa)czyli podział na 4 części ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik kuchni (pomoc kucharza) po dwóch latach pracy w przedszkolu, dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności. Badanie okresowe jako zdrowy pracownik ma do 2020r. Czy mam prawo/obowiązek w takim wypadku skierować pracownika na badanie weryfikacyjne z orzeczeniem o niepełnosprawności do medycyny pracy?
- Chciałabym zasięgnąć porady w sprawie nauczyciela (byłego dyrektora), który nie zawsze stosuje się do moich poleceń. Wczoraj ta Pani zmieniła samodzielnie godzinę zebrania z rodzicami o czym nie zostałam poinformowana jako dyrektor. Jakie konsekwencje ponosi w tym wypadku. Proszę o pilna poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. pomiędzy pracodawcą a nauczycielem ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu (przewidywana data porodu 25 listopada 2023 r.). Obecnie nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2023 r. do 21 sierpnia 2023 r. i przewiduje dalsze zwolnienia lekarskie od pracy. Od dnia 1 września 2023 r. planowane jest zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyżej wymienionego pracownika. Jednoznacznie nie można określić daty rozwiązania umowy o pracę pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. Czy w takim przypadku można w umowie na zastępstwo zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas określony – zastępstwo pracownika, nie później jednak niż do dnia porodu? Czy umowa na zastępstwo powinna być zawarta na czas zwolnienia lekarskiego pracownika zastępowanego? Czy w umowie na zastępstwo należy podać nazwisko osoby zastępowanej? Czy zamieszczenie imienia i nazwiska osoby zastępowanej w umowie o pracę zawartej z nowym pracownikiem może być naruszeniem przepisów RODO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe