Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku ze zmianami dotyczącymi udzielania urlopów dyrektorom i wicedyrektorom szkół do 35 dni w ciągu roku szkolnego mam pytania: - Czy dyrektor ma obowiązek sporządzenia planu urlopów wypoczynkowych dyrektora i wicedyrektora szkoły-w jakich terminach? - Czy poza feriami i wakacjami dyrektor może korzystać z urlopu w dowolnym czasie? - Jak technicznie zorganizować pracę szkoły w momencie gdy dyrektor w ciągu roku szkolnego korzysta z urlopu? Chodzi o podejmowanie decyzji. - Czy urlop dyrektora powinien być udzielany analogicznie do zapisów w kodeksie pracy? Proszę o podanie podstawy prawnej określającej zasady korzystania z urlopu.
Na podstawie art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela, dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Plan urlopów dla dyrektorów szkół sporządza organ prowadzący, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów. Dla wicedyrektora plan urlopów sporządza dyrektor szkoły. W związku z tym, że prawo do kolejnego urlopu nabywa się z początkiem danego roku kalendarzowego, plan urlopów należy sporządzić odpowiednio wcześniej (w praktyce stosuje się terminy - do końca grudnia lub na początku stycznia).
Dyrektor i wicedyrektor może wykorzystać urlop w trakcie całego roku kalendarzowego (nie tylko w trakcie ferii i wakacji). W przypadku, gdy dyrektor korzysta z urlopu wypoczynkowego w trakcie zajęć szkolnych, zastępuje go wicedyrektor, a w razie braku w szkole wicedyrektora - inna osoba wyznaczona przez organ prowadzący (art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe).
Zgodnie z art. 66a Karty nauczyciela, jeżeli nauczyciel szkoły, o której mowa w art. 64 ust. 3 (nieferyjnej), nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
2. Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu:
Przepisy powyższe, na podstawie art. 66a ust. 3 KN, stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecnie jesteśmy zespołem szkół: szkołą podstawowa z oddziałami przedszkolnymi (5 oddziałów - 3, 4,5,6 latki) i gimnazjum. W momencie reformy edukacji chcemy przekształcić się w zespół szkolno- przedszkolny czyli szkoła podstawowa i przedszkole. Jak praktycznie powinien wyglądać proces przekształcenia? Zależy nam na wypunktowaniu kolejnych kroków i ewentualnych zadań do poszczególnych kroków.
- Mam pytanie związane z przywróceniem pracownika na stanowisko. Postanowienie komisji dyscyplinarnej nakazuje mi przywrócić pracownika do pracy. Nadmieniam, że nauczyciel został uznany winny i została mu wymierzona najmniejsza kara dyscyplinarna. Czy w tym przypadku mogę: przywrócić go do pracy, ale na inne stanowisko i w takim samym wymiarze (ma kwalifikacje) oraz jak powinna wyglądać taka decyzja (co powinna zawierać) i do kogo służy mu odwołanie? W jakim czasie muszę tę decyzję pracownikowi dostarczyć (jeszcze nie otrzymałam pisma). Proszę o pilną odpowiedź.
- Witam. W jaki sposób powinien być zorganizowany wyjazd uczniów na pięciodniową wycieczkę, by spełnić warunek 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciela? Oznacza to, że nauczyciel może pełnić opiekę nad swoją klasą jedynie przez 8 godzin dziennie. Czy zatem opieka nad jedną klasą powinna składać się aż z trzech nauczycieli? Czy obowiązkiem dyrektora jest szczegółowo rozplanować tę opiekę - tzn. określić, kto i w jakim czasie sprawuje opiekę nad klasą? Jakie są podstawy prawne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy nauczyciel bibliotekarz zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (30 godzin) w szkole podstawowej może być zatrudniony na część etatu (druga umowa np. 4/18) w tej samej szkole w celu prowadzenia np. wychowania do życia w rodzinie, ścieżki czytelniczej i medialnej, godziny do dyspozycji wychowawcy?
Myślę, że przypadku zespołu szkół mógłby być zatrudniony w gimnazjum na drugiej umowie. W podstawówce bibliotekarz, a w gimnazjum pani od "seksu" z uzupełnianiem etatu w szk. podstawowej (1 godzina).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy czterodniowego tygodnia pracy. Wszyscy pracownicy placówki opiekuńczej - ośrodka - napisali do dyrekcji podanie o czterodniowy tydzień pracy ze względu na specyfikę pracy w placówce w myśl art. 42c pkt 1 Karty Nauczyciela i art. 143 Kodeksu Pracy. Pytanie brzmi, czy na tej podstawie mogę wyrazić zgodę na czterodniowy tydzień pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe