Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecnie jesteśmy zespołem szkół: szkołą podstawowa z oddziałami przedszkolnymi (5 oddziałów - 3, 4,5,6 latki) i gimnazjum. W momencie reformy edukacji chcemy przekształcić się w zespół szkolno- przedszkolny czyli szkoła podstawowa i przedszkole. Jak praktycznie powinien wyglądać proces przekształcenia? Zależy nam na wypunktowaniu kolejnych kroków i ewentualnych zadań do poszczególnych kroków.
Jeśli wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/1031_u.htm), organ prowadzący powinien podjąć decyzję o włączeniu gimnazjum do istniejącej szkoły podstawowej (art. 129 ust. 1 pkt 2 PWUPO). Następnie do dnia 31 stycznia 2017 r. do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) będzie należało złożyć wniosek o zmianę zezwolenia na założenie: dotychczasowej publicznej sześcioletniej szkoły podstawowej. Zezwolenie na założenie dotychczasowego publicznego gimnazjum wygaśnie z dniem rozpoczęcia działalności przez publiczną ośmioletnią szkołę podstawową. We wniosku o zmianę zezwolenia dotyczącego szkoły podstawowej podaje się dzień rozpoczęcia działalności przez publiczną ośmioletnią szkołę podstawową (1 września 2017, 1 września 2018 lub 1 września 2019 r.). Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty (gdy szkoła podstawowa ma działać od dnia 1 września 2017 r.): wykaz nauczycieli przewidzianych do zatrudnienia w publicznej ośmioletniej szkole podstawowej, zawierający imiona i nazwiska nauczycieli oraz informację o ich kwalifikacjach; projekt aktu założycielskiego publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej oraz projekt statutu tej szkoły, dostosowane do przepisów ustawy – Prawo oświatowe; zobowiązanie do zapewnienia warunków działania szkoły publicznej, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, oraz zobowiązanie do przestrzegania przepisów dotyczących szkół publicznych. W oparciu o art. 132 ust. 2 PWUPO nowe zezwolenie powinno być wydane do dnia 10 sierpnia 2017 r.
Oddziały przedszkolne powinny zostać przekształcone w przedszkole decyzją organu prowadzącego, co wymaga dodatkowo opracowania aktu założycielskiego i statutu przedszkola oraz uzyskania pozytywne opinii kuratora oświaty i uzyskania zezwolenia na jego prowadzenie, które wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) (art. 58 ust. 3, art. 5c pkt 3 UoSO). Wniosek składa się nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki; termin ten może zostać przedłużony za zgodą ww. organu gminy, ale organ nie ma takiego obowiązku, co może oznaczać w razie braku takiej zgody rozpoczęcie funkcjonowania przedszkola dopiero od 1 stycznia 2018 r. Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty oraz innym organom właściwym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą lub placówką (art. 58 ust. 4 i 7 UoSO).
Dokonanie włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej przy jednoczesnym dalszym funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będzie skutkowało istnieniem tylko szkoły podstawowej. Jedna szkoła nie może wchodzić w skład zespołu szkół (art. 62 ust. 1 UoSO), dlatego organ prowadzący powinien podjąć decyzję o rozwiązaniu zespołu zgodnie z art. 62 ust. 5 UoSO. Nie podlega ona sformalizowanej procedurze dotyczącej likwidacji szkół. Gdyby przedszkole rozpoczęło działalność w 2018 r., dopiero wtedy – jako istniejąca placówka – będzie mogło zostać połączone w zespół ze szkołą podstawową.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem nowym dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych sprawdzając teczki akt osobowych nauczycieli zauważyłam, że kilkunastu nauczycieli ma umowę o pracę zawartą w szkole podstawowej, inni w gimnazjum lub w szkole Przysposabiającej do Pracy, a pozostali w Zespole Szkół. Czy nie powinnam to uporządkować, żeby wszyscy nauczyciele mieli umowy o pracę w Zespole Szkół i jak to zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie może wydać się dziwne, ale w zmieniającej się rzeczywistości coraz częściej pewne sprawy są dla mnie nowością, chociaż nie długo będę obchodziła 30 lat pracy w szkole. Pytanie moje brzmi: W szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne, organizowane na prośbę rodziców i prowadzone przez trenerów z zewnątrz. Za zajęcia płacą rodzice, ja tylko mam umowę użyczenia sal do tych zajęć. W szkole do godziny 15 jest bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych w ramach godzin " karcianych", ale rodzice chcą jeszcze więcej. Jak by to wyglądało prawnie, gdyby takie zajęcia prowadził nauczyciel uczący w tej szkole również po godzinach pracy i za te zajęcia pobierał opłatę od rodziców?
- Pracownik kuchni (pomoc kucharza) po dwóch latach pracy w przedszkolu, dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności. Badanie okresowe jako zdrowy pracownik ma do 2020r. Czy mam prawo/obowiązek w takim wypadku skierować pracownika na badanie weryfikacyjne z orzeczeniem o niepełnosprawności do medycyny pracy?
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1.09.2016 do 31.08.2017. Kiedy może wykorzystać po raz drugi urlop dla poratowania zdrowia? Czy prawo do urlopu nabędzie już 31.08.2018 gdyż od 1.09.2018 r nie będzie miał pełnego etatu tylko 14/18 ze względu na odejście klas gimnazjalnych i w maju 2018 roku otrzyma obniżenie wymiaru czasu pracy? Czy wtedy (1.09.2018) będąc na niepełnym etacie przysługuje mu prawo do urlopu dla poratowania zdrowia? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób mogę ograniczyć etat woźnego w szkole? Pracuje na pełny etat, umowa na czas nieokreślony, chcę ograniczyć do 31.08 na 1/2 etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe